پژوهشگران در یکی از پژوهش‌های بین‌المللی کشف کرده‌اند که چگونه ورزش بر سوخت‌وساز مغز اثر می‌گذارد. فعالیت ورزشی منظم نه تنها ظاهر فرد را بهبود می‌بخشد بلکه اثرات مثبتی هم بر سوخت‌وساز مغز دارد. پژوهش‌های فراوانی نشان داده‌اند که فعالیت جسمی احتمالاً در پیش‌گیری از نقایص شناختی و زوال عقل در سنین بالا مفید است. اکنون پژوهشگران دانشگاه گوته‌ی فرانکفورت در یکی از اولین مطالعات بین‌المللی کشف کرده‌اند که چگونه ورزش بر سوخت‌وساز مغز اثر می‌گذارد.
به منظور پیشرفت بیشتر در وضعیت کنونی دانش در زمینه‌ی اثر مثبت فعالیت جسمانی بر مغز، سالمندشناسان و پزشکان ورزشی در دانشگاه گوته‌ی فرانکفورت اثرات ورزش منظم بر سوخت و ساز مغز و حافظه را در ۶۰ بیمار بین ۶۵ تا ۸۵ سال در گروه‌های کنترل شده‌ی تصادفی بررسی کردند. نتیجه نشان داد فعالیت منظم فیزیکی نه تنها ظاهر فرد را بهبود می‌بخشد بلکه اثر مثبتی هم بر سوخت و ساز مغز دارد.
پژوهشگران در شماره‌ی اخیر مجله پزشکی روان پزشکی انتقالی(Translational psychiatry) گزارش کردند که به طور کامل تمام شرکت کنندگان در مطالعه‌ی SMART (ورزش و سوخت و ساز در افراد مسن، مطالعه‌ی MRI) بوسیله‌ی پارامتر‌های مرتبط با حرکت، آمادگی قلبی- ریوی و عملکرد شناختی مورد ارزیابی قرار دادند. علاوه براین، توموگرافی رزونانس مغناطیسی (MRT) و طیف‌بینی رزونانس مغناطیسی (MRS) برای اندازه گیری سوخت و ساز و ساختار مغز مورد استفاده قرار گرفت. بدنبال این آزمایش، شرکت کنندگان سه بار در هفته به مدت ۱۲ هفته یک تمرین دوچرخه سواری را در جلسات تمرینی ۳۰ دقیقه‌ای که با سطح عملکرد فردی هر شرکت کننده منطبق شده بود، انجام دادند. شرکت کنندگان بعد از پایان این برنامه به منطور ثبت اثرات این فعالیت فیزیکی بر سوخت و ساز مغزی، عملکرد شناختی و ساختار مغز، مجدداً مورد ارزیابی قرار گرفتند. پژوهشگران همچنین بررسی کردند که چه میزان ورزش منجر به پیشرفت در ظاهر جسمانی فرد می‌شود. مطالعه توسط دپارتمان سالمندشناسی انستیتو پزشکی عمومی (با هدایت پروفسور جوناس پنتل) و دپارتمان پزشکی ورزشی (با هدایت پروفسور وینفرید بنزر) انجام شد.
همان‌طور که انتظار می‌رفت، فعالیت جسمانی بر سوخت و ساز مغز اثر دارد: از افزایش کولین جلوگیری می‌کند. غلظت این فراورده‌ی سوخت‌وساز، اغلب در نتیجه‌ی افزایش نابودی سلول‌های عصبی بالا می‌رود که معمولاً در بیماری آلزایمر اتفاق می‌افتد. فعالیت جسمانی منجر به تثبیت غلظت کولین مغزی در گروه ورزشی شد در حالی‌که سطوح کولین در گروه کنترل افزایش یافت.
ظاهر جسمانی شرکت کنندگان نیز بهبود یافت: بعد از دوره‌ی ورزش در شرکت کنندگان افزایش اثربخشی قلبی مشاهده شد. در نهایت این یافته‌ها پیشنهاد می‌کند که فعالیت ورزشی نه تنها ظاهر فیزیکی را بهبود می‌بخشد، بلکه از سلول‌ها نیز محافظت می‌کند.

 

منبع

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)