روژی کورد:سال‌هاست ندای آزادی و حق‌خواهی از سرزمین کُردستان درد کشیده به گوش می‌رسد، سرزمینی که خواب راحت را از بداندیشان و نامردمان گرفته است و برای همیشه خاری در چشم خودکامگان و فرومایگان است. تاریخ مبارزات پرافتخار کردستان علیه دیکتاتورها، سند گویای این مدعاست و نشان می‌دهد نتوانسته‌اند عطش رسیدن به آزادی را در دل مردم کُردستان کم کنند.

کُردستانی که اکنون ۳۸سال است زیر شلاق استبداد زندگی می‌کند. تهدید، سرکوب، زندان، شکنجه، تجاوز، اعدام، ترور و غیره در برابر عزم راسخ این مردم، بسیار حقیر و کم اثر بوده و اراده آنها را استوارتر از قبل نموده است.

حبس و زندانی شدن فعالان سیاسی، مدنی، دانشجویی، کارگری کُرد در داخل کشور و ترور رهبران اپوزیسیون مخالف رژیم از جمله ترور یکی از شخصیت‌های برجسته کُردستان، دکتر عبدالرحمان قاسملو در حین انجام مذاکره با رژیم جمهوری اسلامی ایران در این راستا قابل تحلیل است.

دکتر قاسملو با اعتقاد به راه‌حل‌های سیاسی و شیوه‌های مسالمت‌آمیز برای حل مساله کُرد وارد پروسه گفتگو و مذاکره با دولت شد اما گویا در برابر حقانیت حقوق و مطالبات مردم کُرد گفتگو و دیپلماسی هیات اپوزیسیون کُرد، توسل به خشونت و ترور این هیات تنها گزینه بوده به طوری که دیپلماسی مذاکره و گفتگو در ۲۲ تیر ۱٣۶٨ در برابر دیپلماسی ترور قرار گرفت. دکتر قاسملو و همراهانش در حالی قربانی تروریسم دولتی شدند که با حسن‌نیت و با هدف یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای تامین مطالبه بر حق مردم کُردستان ایران به مذاکره با نمایندگان جمهوری اسلامی نشسته بودند. سران جمهوری اسلامی به جای استقبال از اقدام دبیرکل وقت حزب دموکرات کردستان ایران برای مذاکره، طبق برنامه از پیش طراحی شده با گلوله به مطالبات دکتر قاسملو پاسخ دادند. دکتر قاسملو، هم به‌دلیل پیشینه سیاسی و مبارزاتی و هم به‌دلیل احترام در میان مردمان کردستان وایران و نفوذ ویژه‌اش در بین نیروهای اپوزیسیون و همچنین برخورداری‌اش از اعتبار بین‌المللی‌ای وسیع، برای رژیم خطری بالقوه به حساب می‌آمد و حذف فیزیکی وی دقیقاً در این راستا به اجرا درآمد.

ترور دکتر عبدلرحمان قاسملو بدون شک ضربەای جبران‌ناپذیر بر پیکره جنبش مترقی ایران وارد آورد اما مجریان این جنایت پس از ۱۱روز، در میان بهت و ناباوری نیروهای مترقی، از سوی دولت وقت اتریش به ایران بازگردانده شدند، که بعدها مصدر مقام‌های مهمی در ایران نیز شدند. در هر صورت خشونت، جنگ و ترور در چند دهه اخیر بیش از هر دوره‌ای به مردم و فعالان سیاسی مجامع کُرد تحمیل و از آن علیه آنها استفاده شده است. زیرا سالروز دکتر عبدلرحمان قاسملو در نزد مردم کردستان جایگاه ویژه‌ای دارد.

آری که سالروز شهادت دکتر قاسملو نزدیک است و در این روز، فریبکاری و خشونت‌ورزی حاکمیت اقتدارگرا رژیم ولایت فقیه راه را بر مصالحه و گفتگو بست تا حاصل آن چندین رشته ترورهای رهبران و مبارزان کُرد در داخل و خارج از کشور باشد، اما این خون‌های به ناحق ریخته پرده از نیرنگ‌های ضدانسانی این رژیم برداشته است، به همین مناسبت با گرامی داشت ۲۸مین سالگرد ترور دکتر قاسملو و محکوم کردن رژیم، این روز می‌تواند “روز جهانی نفی تروریسم دولتی و حکومتی” نام گیرد و از سوی نهادها و سازمانهای بین‌المللی محترم شمرده شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)