روژی کورد: موصل در عراق پس از ۹ ماه مبارزه تنگاتنگ با گروه تروریستی داعش آزاد شد. این عملیات از ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز شده بود.

در این عملیات نیروهای پیشمرگ کوردستان، نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا و ارتش عراق شرکت داشتند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، امروز یکشنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی اعلام کرد عراق در مبارزه علیه داعش در شهر موصل پیروز شده است.

بنا به بیانیه منتشر شده از سوی دفتر نخست وزیر عراق «حیدر العبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، وارد شهر آزاد شده موصل شد و به سربازان شجاع و مردم عراق به خاطر این پیروزی بزرگ تبریک گفت.»

ارتش عراق تاکنون چندین بار پایان جنگ موصل را اعلام کرده بود اما امروز آخرین نفرات داعش در این شهر نیز کشته شدند و آخرین مواضع گروه تروریستی داعش در این شهر درهم شکسته شد.

بخش قدیمی موصل یا «موصل قدیمه» آخرین سنگرگاه داعش بود و بازپس گیری آن به معنای پایان عملیات هشت ماهه آزادسازی موصل محسوب می شد.

موصل، دومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد، تابستان ۱۳۹۳ و در نخستین روزهای تحرکات همزمان داعش در عراق و سوریه، به اشغال این گروه در آمد و از آن، مانند رقه در سوریه، به عنوان مرکز خلافت خودخوانده این گروه اسلامگرای افراطی در عراق یاد می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)