سازمان حقوق بشر ایران، ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۶: یک زندانی در زندان مهاباد و دست‌کم یک زندانی در زندان مرکزی رشت (لاکان) با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روزجاری، دوشنبه ۱۹ تیر ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مهاباد به اجرا درآمد. این زندانی که هویت وی «شیخ مراد ابراهیمی» احراز شده است با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

روز گذشته یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «شیخ مراد پنج سال پیش با اتهام حمل و نگهداری ده کیو مرفین بازداشت و با اینکه سابقه قبلی نداشت در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد. وی یک کودک هفت ساله دارد که به بیماری حاد اوتیسم مبتلاست.»

همچنین خبرگزاری هرانا خبر از اعدام یک زندانی در روز شنبه ۱۷ تیر ماه در زندان مرکزی رشت داد. این زندانی نیز با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود و هویت وی «حسین حسینی» ۳۲ ساله فرزند ناصر احراز شده است.

آقای حسینی در سال ۹۲ دستگیر شده بود و در ‌‌نهایت از بابت ساخت مواد مخدر صنعتی (شیشه) به اعدام محکوم شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای حسینی در این رابطه گفت: «در زمان بازداشت حتی یک گرم مواد مخدر نیز از او کشف نشد با اینحال از بابت آلات و ادواتی که ماموران نیروی انتظامی مدعی بودند در تهیه شیشه کاربرد دارد او را متهم کردند.»

این منبع ادامه داد: «زیر فشار و کتک او را وادار به اعتراف کردند که تاکنون ۳ کیلو شیشه تولید کرده و فروخته است. در حالی که سندی غیر از این اقاریر تحت فشار وجود نداشت حکم اعدام برای او صادر کردند.»

این گزارش احتمال اینکه اعدام‌های روز شنبه در زندان لاکان رشت ۷ نفر بوده باشند را نیز در نظر گرفته ولی موفق به تایید آن نشده است.

گفتنی است، اعدام زندانیان با جرائم مربوط به مواد مخدر در حالی ادامه دارد که طرح لغو مجازات اعدام برای این جرائم در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است و نمایندگان از قوه قضاییه خواسته بودند تا زمان پایان بررسی این طرح، از اعدام دست کم پنج هزار زندانی که با این اتهام به اعدام محکوم شده‌اند خودداری شود.

هیچ کدام از اعدام‌های فوق تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده‌اند.

تصویر زیر متعلق به «شیخ مراد ابراهیمی» است:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)