روژی کورد: در حالیکه عدم اجرای توافق نامه اقلیمی پاریس از سوی امریکا، نارضایتی های گسترده ای را سبب شده است، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پس از نشست سران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان (G20) در هامبورگ آلمان اجرای پیمان اقلیمی پاریس در کشورش را مشروط به اجرای تعهداتی دانست.

اردوغان گفت که به صدراعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه اطلاع داده که پارلمان ترکیه پیمان اقلیمی پاریس را تصویب نخواهد کرد، «مگر این‌که وعده‌هایی که به ما داده شده‌اند، عملی شوند».

بنا بر ادعای اردوغان، فرانسه در هنگام امضای پیمان اقلیمی پاریس به ترکیه وعده داده هزینه‌های آنکارا برای اجرای این پیمان را جبران کند.

اظهارات جدید اردوغان در این رابطه در حالیست که ۱۹ کشور از ۲۰ کشور عضو اجلاس سران کشورهای ۲۰ طی بیانیه ای متعهد شده اند تا پیمان اقلیمی پاریس را به سرعت اجرایی کنند.

اردوغان می‌گوید برخی از دیگر کشورهای عضو گروه ۲۰ هم با پیمان اقلیمی پاریس مشکل دارند و «حمایت همه‌جانبه‌ی خود از آن را تکرار نخواهند کرد».

نگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پس از دیدار شامگاه پنجشنبه ۱۵ تیر۱۳۹۶ شمسی با رجب طیب اردوغان از “اختلافات عمیق” میان برلین و آنکارا سخن گفته بود. در این دیدار رئیس جمهوری ترکیه بارها از ممنوعیت سخنرانی خود در جمع هوادارانش در آلمان انتقاد کرده بود؛ مرکل هم به “شمار زیاد دستگیری‌ها” در ترکیه در پی کودتای نافرجام سال گذشته و همچنین ممنوعیت ملاقات هیئت پارلمانی آلمان با نیروهای این کشور در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه اشاره کرده بود. دستگیری دنیس یوجل، روزنامه‌نگار ترک‌تبار روزنامه‌ی آلمانی “دی ولت” هم سایه سنگینی بر روابط دیپلماتیک دو کشور افکنده است.

پیمان اقلیمی پاریس روز ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ در کنفرانس اقلیمی ملل متحد در پایتخت فرانسه تصویب شد. بجز سوریه، نیکاراگوئه و آمریکا همه کشورهای جهان این پیمان را به رسمیت می‌شناسند. هدف پیمان اقلیمی پاریس، کاهش سرعت گرمایش زمین از طریق کاهش ۳۲ درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)