روژی کورد: به گزارش فاکس‌نیوز، آژانس اطلاعات فدرال آلمان اطی گزارشی اعلام کرده است که ایران می‌کوشد به شکل غیرقانونی قطعات موشک و تسلیحات کشتار جمعی به دست آورد.

انتشار این گزارش در حالی است که نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه، ۱۷ تیرماه، اعلام کرد که تهران از پیمان منع کامل تسلیحات هسته‌ای حمایت می‌کند. این پیمان روز جمعه در مقر سازمان ملل در نیویورک به تصویب رسید.

در گزارش آژانس اطلاعات فدرال آلمان آمده است که ایران تلاش کرده از طریق معامله با شرکت‌های آلمانی بزرگ، تجهیزات پیشرفته موشکی و تسلیحات کشتار جمعی به دست آورد؛ معامله‌ای که به نظر می‌رسد زیر پا گذاشتن توافق‌های بین‌المللی باشد. براساس این گزارش ایران از کمک یک شرکت چینی برای این منظور بهره برده است.

گزارش مذکور درباره “تلاش جدی ایران برای به دست‌آوردن ابزار و ادوات علمی برای ساخت تسلیحات کشتار جمیعی و تکنولوژی‌های موشکی” هشدار داد و تاکید کرد “رژیم ایران روی شرکت‌های آلمانی در همه زمینه‌ها تمرکز کرده است.”

در یکی از موارد ذکر شده در گزارش آژانس اطلاعات فدرال آلمان ، ایران کوشیده از طریق یک شرکت چینی، تعدادی دستگاه بسیار پیشرفته برای تولید فلزات از یک شرکت مهندسی آلمانی بخرد، لیکن منابع اطلاعاتی جزئیات موضوع را با شرکت مذکور در میان گذاشته و مانع فروش این دستگاه‌ها و ارسال آنها به ایران شده‌اند.

براساس این گزارش مقامات آلمانی تاکید کرده‌اند ایران همواره کوشیده تجهیزات را از طریق یک کشور ثالث خریداری کند و این استراتژی است که رژیم ایران دائما در زمینه دستیابی به مواد اولیه و یا تجهیزات ممنوعه به کار می‌برد.

در همین هفته اداره فدرال نگهبانی از قانونی اساسی آلمان (Bundesamt für Verfassungsschutz) تاکید کرد که توافق هسته‌ای که در دوره باراک اوباما با ایران منعقد شد تا مانع دستیابی این کشور به تسلیحات هسته‌ای شود، تاثیری بر تلاش‌های ایران برای دستیابی به تکنولوژی‌های موشکی برای آماده‌سازی کلاهک هسته‌ای نداشته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)