روژی کورد: اسرائیل اعلام کرده است با ایجاد مناطق امن در سوریه موافق است اما جهت کنترل این مناطق، به روسیه اعتماد ندارد.

اسرائیل اعلام کرده است، از نزدیکی نیروهای اسرائیل و حزب الله، تحت پشتیبانی روسیه به مناطق مرزی خود، نگران است.

اسرائیل گفته است، مایل نیست منطقه امن درعا، واقع در جنوب غربی سوریه توسط روس‌ها کنترل و نظارت شود.

اعلام این خبر از سوی اسرائیل در حالیست که پوتین و ترامپ در حاشیه نشست سران کشورهای گروه ۲۰، درباره‌ی آتش‌بس در جنوب غربی سوریه توافق کردند.

روزنامه سوئیسی “نویه تسوریشر تسایتونگ” در این باره می‌نویسد که اسرائیل مدت‌هاست که انتظار داشت این توافق انجام بگیرد. این کشور به همراه کشور همسایه خود اردن بخشی از این توافق هستند. اردن و اسرائیل نمی‌خواهند که هیچ گروه تروریستی به منطقه جنوب غربی وارد شود. اسرائیل به هر قیمتی شده می‌خواهد مانع شود که نیروهای وابسته به ایران به ویژه گروه شیعه حزب‌الله در مرزهای خود استقرار یابند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید نیروهای روسیه بر آتش بس نظارت خواهند کرد. رکس تیلرسون همتای آمریکایی او ولی می‌گوید، هنوز این موضوع مشخص نشده است. اسرائیل ولی می‌خواهد که آمریکا نظارت بر آتش‌بس را برعهده گیرد.

پیش‌تر اسرائیل درباره کنترل و نظارت این منطقه توسط روسیه هشدار داده بود.اسرائیل اعتمادی به روسیه ندارد. این درحالی است که هر دو کشور در خصوص سوریه در سطحی بسیار عالی توافق کرده‌اند که جنگنده‌های سوری وارد مناطق مورد نظر اسرائیل نشوند. مسکو حتی اعتراضی هم به بمبارن‌های اسرائل علیه حزب‌الله ندارد. اما گویا همه این چیزها برای اسرائیل کافی نیست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)