سازمان حقوق بشر ایران، ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۶: یک زندانی در زندان مرکزی کرمان و دو زندانی در زندان مرکزی ارومیه (دریا) اعدام شدند. هر سه زندانی با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند.
بنا به گزارش فارس و به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، صبح روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی کرمان اعدام شد.
هویت این زندانی “م. ق” اعلام شده و معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان در توضیح پرونده وی می‌گوید: “وقوع قتل در سال ۱۳۹۲ در شهرستان بم بوده و مرتکب زمان ارتکاب جرم ۲۰ سال داشته و در پی درگیری لفظی بین قاتل و مقتول و رد و بدل شدن چند توهین به‌دلیل عدم کنترل قاتل بر خشم خود به‌صورت ناگهانی و بدون تصمیم قبلی چاقویی که در جیب داشته را درآورده و به قفسه سینه مقتول می‌زند که همان یک ضربه چاقو منجر به قتل می‌شود.”
در گزارشی دیگر خبرگزاری هرانا خبر از اعدام دو زندانی در طی روز جاری سه‌شنبه ۱۳ تیر ماه در زندان مرکزی ارومیه داد. این دو زندانی “علیرضا کریمی” و “فیروز اسکندری” نام داشتند و هردو با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند.
اعدام این دو زندانی در ارومیه تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.
طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۱۴۲ اعدام از میان ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هرنوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.
گفتنی است، هم اکنون دست‌کم ۱۱ زندانی که غالبا با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده‌اند در سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر کرج در انتظار اجرای حکم اعدام بسر می‌برند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)