نگاه روز_گروه سیاسی روژی کورد

دو خلافت اسلامی ایران شیعی به رهبری علی خامنه‌ای و خلافت اسلامی عراق و شام به رهبری ابوبکر بغدادی که رویای خلافت بر جهان اسلام را در سر می‌پروراندند، با توجه به تغییر معادلات جهانی و منطقه‌ای واپسین روزهای خلافت خود را در شرایطی کاملا بحرانی و انزوایی تحقیرآمیز سپری می‌کنند.

امروز نیروهای عراقی، با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده، پایان خلافت ابوبکر بغدادیرهبر داعش را در موصل اعلام کردند.

آنطرف‌تر اعتراضات داخلی از جمله اعتراضات گسترده‌ی کارگران، سپرده‌گذاران کاسپین و همچنین خواست و اعتراض ملیتها علیه رژیم ایران و همچنین ائیتلاف کشورهای عربی و غربی در پی دخالت‌های رژیم ایران در بحرانهای سوریه، یمن، عراق و افغانستان زمینه‌ی سقوط را برای خلافت علی خامنه‌ای هموار کرده است.

امید و خوشبینی در مورد ریاست جمهوری حسن روحانی نیز نقش بر آب شده است. وعده و وعیدهای روحانی و دولت فریب و لبخند او مصرف داخلی و خارجی خود را از دست داده و حرف های درگوشی با امثال “جک ستراو” غربی ها را نمی‌تواند دیگر فریب دهد.

دورویی و سیاست یک بام و دو هوای تیم لبخند حسن روحانی و آخود کرواتی جواد ظریف از مصرف داخلی و خارجی افتاده و علیرغم سیرک انتخاباتی که تنها مصرف چند روزه‌ای داشت، عملا رژیم را منزوی و با شکست مفتضحانه روبرو کرده است.

از دیگر سو سیاستمداران قدرتهای جهانی و منطقه‌ای از تغییر و سقوط رژیم در ایران به مثابه‌ی پایان خلافت ابوبکر بغدادی سخن می‌گویند، امری که بارها خلیفه علی خامنه‌ای و دیگر آخوندهای کراواتی از جدیت این مسأله صحبت کرده‌اند.

به باور کارشناسان و ناظران سیاسی، اگرچه در حال حاضر از جانب کشورهای منطقه‌ای و غربی نشانه‌هایی از روبرویی مستقیم نظامی با رژیم ایران دیده نمی‌شود، اما بلند پروازی‌های خلافت اسلامی ایران و در رأس آن رویای دیرینه‌ی “صدور انقلاب” زمینه را برای رویارویی نظامی غرب و کشورهای عربی و اسراییل با ایران را فراهم می‌کند.

همچنین احزاب کورد، به عنوان سازمان یافته‌ترین اپوزیسیون خلافت اسلامی، اگرچه درگیری یکسال گذسته خود را به خاطر برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان به حال تعلیق درآورده‌اند، اما در صدد ایجاد یک ائتلاف و اتحاد علیه خلافت اسلامی ایران می‌باشند.

ایالات متحده نیز با وضع تحریمهای سنگین از یکسو و قطع ید لابیست‌‌های رژیم در ایالات متحده از دیگر سو، عرصه را بر فعالیت‌های اقتصادی و دیپلوماتیک خلافت علی خامنه‌ای در خارج از ایران تنگ‌تر کرده است.

با این اوصاف می‌توان گفت، پایان خلافت ابوبکر بغدادی، آغازی برای تصویه‌ حساب کشورهای منطقه و غرب با خلافت علی خامنه‌ای درپی دخالت‌های منطقه‌ای سپاه قدس خلافت علی خامنه‌ای از آرژانتین تا افغانستان خواهد بود، که نشانه‌های چنین عملی به وضوح دیده می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com