سازمان حقوق بشر ایران، ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زنجان اعدام شد.
بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، یک شنبه ۱۱ تیر ماه، یک زندانی در زندان مرکزی زنجان اعدام شد. هویت این زندانی “عباس سوقی” ۳۸ ساله، اهل قزوین احراز شده است. وی از سال ۱۳۹۴ بازداشت و با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.
یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “عباس متأهل بود و در آژانس (تاکسی تلفنی) کار می‌کرد و از وی مقداری شیشه کشف کرده بودند.”
وی همچنین گفت: “در زندان زنجان معمولاً روزهای سه‌شنبه احکام اعدام اجرا می‌شود ولی حکم عباس را امروز (یکشنبه) اجرا کردند.”
گفتنی است، پیش‌تر در طی گزارشی سازمان حقوق بشر ایران نسبت به خطر اجرای حکم عباس سوقی و ۱۶ زندانی دیگر هشدار داده بود.
اعدام زندانیان مربوط به مواد مخدر در حالی پس از یک وقفه یک ماهه به مناسبت ماه صیام مسلمانان از سر گرفته شده که طرح لغو مجازات اعدام برای جرائم مربوط به مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است و نمایندگان از قوه قضاییه خواسته بودند تا زمان پایان بررسی این طرح، از اعدام دست کم پنج هزار زندانی که با این اتهام به اعدام محکوم شده‌اند خودداری شود.
گفتنی است، طبق نظر کارشناسان اکثر اعدام شدگان مواد مخدر در ایران را نه سرشاخه‌های اصلی بلکه کسانی تشکیل می‌دهند که به دلیل فقر شدید مالی دست به این کار می‌زنند.
اعدام فوق تا لحظه تنظیم این خبر از سوی منابع رسمی اعلان نشده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com