روژی کورد: ۲۶۵ نماینده پارلمان اروپا با امضای بیانیه ای، نقض حقوق‌بشر در ایران را محکوم کردند.

در این بیانیه که توسط ژرار دوپره، نماینده پارلمان اروپا و رئیس گروه «دوستان ایران آزاد» تهیه شده، آمده که امضاکنندگان بشدت نگران تعداد بالای اعدام‌ها در ایران هستند. به گفته این نمایندگان، در چهار سال اول ریاست‌جمهوری حسن روحانی، ۳هزار نفر در ایران اعدام شده‌اند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از اینکه زنان نمی‌توانند در انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا شوند یا بعنوان قاضی انتخاب شوند، انتقاد کرده‌اند. در این نامه آمده که انتخابات در ایران آزاد و عادلانه نیست و مخالفان از شرکت در انتخابات منع می‌شوند و شورای نگهبان که اعضای آن توسط رهبر جمهوری اسلامی انتخاب شده‌اند بیشتر کاندیداها را رد صلاحیت می‌کند.

در این نامه همچنین به حجاب اجباری و زندانی شدن فعالان حقوق زن اشاره شده است.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات، تنها طی ۲۲ روز گذشته و بعد از حملات اخیر تهران، بیش از ۱۷۰ تن از شهروندان کورد در کوردستان در ایران از سوی نهادهای امنیتی و به اتهام حمایت از داعش دستگیر شده اند.

در برخی از این دستگیریها، نمازگزاران در حین انجام نماز، به صورت دسته جمعی دستگیر شده اند.

سرنوشت بیشتر این دستگیرشدگان تاکنون نامشخص است.

از سوی دیگر، پس از وقوع درگیری روز جمعه گذشته در سنندج بین چهار تن از پیشمرگان و تشکیلات حزب کومله با نیروهای قرارگاه حمزه سید الشهدای شهرستان سنندج، ۶ تن از اعضای خانواده حسین پناهی دستگیر و به مکانی نامشخص منتقل شده اند.

کشتار کولبران در کوردستان در ایران نیز، از اخبار روزانه فعالین حقوق بشر در کوردستان در ایران محسوب می شود.

پیش از این، مسائل مبتلا به نقض حقوق بشر در ایران، از سوی نهادها و جامعه جهانی مورد توجه قرار نمی گرفت اما مدتی است بحث مربوط به مسائل حقوق بشری و تحریمهای مربوط به آن، در رأس اقدامات قرار گرفته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)