روژی کورد: اختلافات بین علی خامنه ای و حسن روحانی، روزبروز به اوج خود می رسد، این اختلافات بار دیگر اختلاف علی خامنه ای با ابوالحسن بنی صدر که زمانی دست راستی خمینی بود را یادآور می شود.

اختلافات از قبل از انتخابات خود را نشان داد، انتخاباتی که بر طبق نظر کارشناسان سیاسی مسائل ایران، اگر ظرایط بین المللی کنونی موجود نبود، خامنه ای حاظر به تن دادن به پذیرش مجدد حسن روحانی نبود.

در حال حاضر این اختلافات خود را در سند ۲۰۳۰، مسئله حمله موشکی به سوریه، تاکید روحانی بر رأی مردم به عنوان اعطای قدرت تصمیم گیری، خود را جلوه گر می سازد.

امروز جمعه ۲ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، در راهپیمایی حکومتی «روز قدس» در تهران شعارهایی علیه دولت عربستان، حسن روحانی و سند «۲۰۳۰» سر داده شد و پوسترها و بولتن‌هایی نیز علیه دولت توزیع شده است.

در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌هایی پخش شده که نشان می‌دهد تعدادی از شرکت‌کنندگان هنگام حضور حسن روحانی در این راهپیمایی شعارهایی از جمله «روحانی، بنی‌صدر/ پیوندتان مبارک» و «مرگ بر منافق» سر می‌دهند.

طی روزهای گذشته سه تن از مراجع تقلید شیعه نیز به جانبداری از خامنه ای برخواسته و علیه روحانی سخن راندند و تاکید کردند که حاکم تنها با رأی مردم انتخاب نمی شود.

ناصر مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید قم در واکنش به این سخنان، حسن روحانی را متهم کرده که نظام اسلامی را وارونه نشان داده است:«یکی از دولتمردان گفته است مبنای ولایت از دیدگاه امام علی نظر مردم بود و دموکراسی میراث این امام معصوم است، این حرف عجیبی است، او یک صفحه از نهج‌البلاغه را دیده و بقیه را ندیده است. ولی را باید خداوند تعیین کند. نباید بگوییم حاکم را رأی مردم تعیین می‌کند. دموکراسی برای غرب است. در آمریکا افراد با ثروت و تبلیغات، مغز مردم را شست‌وشو می‌دهند و رأی می‌آورند. امام با رأی مردم انتخاب نمی‌شود و نباید با یک صفحه نهج البلاغه، نظام حکومتی اسلام را دگرگون نشان بدهیم.»

همچنین پس از حمله موکشی ناموفق سپاه پاسداران به سوریه و پس از آنکه حسن روحانی طی سخنانی گفت که این تصمیم در شورای امنیت ملی گرفته شده است، سپاه فورا بیانیه ای انتشار داد و گفت تمامی تصمیمات از سوی شخص علی خامنه ای گرفته شده است.

در قطعنامه راهپیمایی امسال همچنین ضمن حمله به آمریکا و اسرائیل، عربستان متهم شده که با هدف «امنیت‌سازی» برای اسرائیل، از «تروریسم» حمایت می‌کند.

همچنین تعدادی از رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان خبر داده‌اند که در این راهپیمایی شعارهایی نیز علیه دولت حسن روحانی سر داده شد.

در بیانیه پایانی این راهپیمایی نیز اعلام شد که اسرائیل از طریق نهادهای بین‌المللی قصد «استحاله فرهنگ و هویت جوامع اسلامی» و «تحمیل برخی سندهای به اصطلاح جهانی مانند سند ۲۰۳۰ یونسکو» را دارد.

نویسندگان این بیانیه با اشاره به توقف اجرای این سند در ایران، از همه کشورهای اسلامی خواسته‌اند که «با هوشیاری و دقت نقشه‌ها و توطئه‌های شبکه شیطانی سلطه در این عرصه را با شکست مواجه سازند».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)