سازمان حقوق بشر ایران، ۳۰ خرداد ۱۳۹۶: اوایل خرداد ماه یک زندانی در زندان مراغه (آذربایجان شرقی) و یک زندانی در زندان میناب (هرمزگان) با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شدند.
بنابه اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جمعه ۵ خرداد ماه یک زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان مراغه اعدام شد.
هویت این زندانی “فخرالدین روشنی” اهل ماکو احراز شده است. وی سال ۱۳۹۱ زمانی که ۳۴ سال داشت بازداشت شده بود.
همچنین پیش از سپیده دم روز شنبه ۶ خرداد ماه نیز یک زندانی در زندان میناب اعدام شد. هویت این زندانی “افشار بیگلو” ۳۱ ساله و اهل ارومیه احراز شده است.
یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “وی راننده خاور بود و سال ۱۳۸۹ زمانی که اسباب منزلی را از ارومیه به میناب می‌برد در ماشینش حدود دوکیلو و ۷۰۰ گرم مواد مخدر از نوع تریاک و شیشه جاسازی کرده بودند. او همیشه هیچ اعترافی نداشت و همیشه و همه جا بر بی گناهی خود تاکید می‌کرد، با اینحال در دی ماه سال ۱۳۹۰ در دادگاه میناب به اعدام محکوم شد و صبح روز اول ماه رمضان پیش از اذان صبح اعدام شد.”
اعدام این دو زندانی از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده و در زمره اعدام‌های مخفیانه طبقه بندی میشوند.
گفتنی است، نمایندگان مجلس پیش‌تر از قوه قضاییه خواسته بودند تا زمان پایان بررسی لغو مجازات اعدام برای جرائم مواد مخدر، از اعدام دست کم پنج هزار زندانی که با این اتهام به اعدام محکوم شده‌اند خودداری شود؛ با این حال قوه قضاییه در عمل به این خواسته بی اعتنایی پیشه کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)