روژی کورد: نمایندگان ارشد دو کمیته «امور بانکی» و «روابط خارجی» امریکا، روز دوشنبه ۲۲ خردادماه اعلام کردند که بر سر اعمال تحریمهای تازه علیه سوریه به توافق رسده اند.

این طرح تازه که از سوی سناتور بن کاردین و سناتور جان مک‌کین، از حزب جمهوری‌خواه، ارائه شده، خواستار تحریم‌ روسیه به خاطر «دخالت در انتخابات آمریکا» و نیز «نقشی» که مسکو در بحران‌های موجود در اوکراین و سوریه دارد، شده است.

بر پایه این توافق در صورتی‌که رئیس‌جمهوری ایالات متحده قصد کاهش یا پایان دادن به تحریم‌های فعلی را داشته باشد، باید به کنگره مراجعه کند.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تحریم‌های اخیر، موارد تازه‌ای را نیز در بر می‌گیرد که علیه چهره‌هایی‌ است که در «نقض حقوق بشر» در روسیه و یا ارسال جنگ‌افزار برای حکومت بشار اسد، دست دارند.

تحریم‌های تازه قرار است به طرح جداگانه‌ای که در مورد تحریم‌های ایران در کنگره ایالات متحده به بحث گذاشته شده، افزوده شود.

سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دمکرات در سنا، روز دوشنبه گفته بود حزب دمکرات «قویا خواستار آن است که تحریم‌های روسیه باید به موازات تحریم‌های ایران پیش برود».

شبکه خبری ان‌بی‌سی می‌گوید «افزایش تحریم‌های فعلی، از جمله علیه برخی پروژه‌های انرژی و تامین مالی در برخی بخش‌های اصلی» یا «صدور مجوز برای اجرای تحریم‌هایی علیه برخی بخش‌های کلیدی اقتصادی روسیه، از جمله معادن، بخش فلزات، کشتی‌رانی و راه آهن» از جمله تحریم‌های تازه به‌شمار می‌روند.

وب‌سایت «هیل» که اخبار کنگره را پوشش می‌دهد، می‌گوید انتظار می‌رود طرح تازه تحریم‌های ایران، و بخش‌های مربوط به روسیه، در این هفته به تصویب کنگره برسد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)