در ادامه توهین و تحقیر ملیتهای غیرفارس در داخل ایران، اینبار عربها و پوشش ملی آنها از سوی جمهوری اسلامی، مورد اهانت قرار گرفت.

روژی کورد:روزنامه الکترونیکی “شما” وابسته به “حزب موتلفه اسلامی” با بهانه وجود نزاع و اختلاف بین کشورهای عربی با ایران و قطر که هم پیمان ایران و پشتیبان ترور می باشد، اقدام به چاپ و انتشار تصویری اهانت آمیز نسبت به پوشش ملی عربها نموده است.

در این تصویر، چهره ای همسان با چهره شیوخ عربی با عگال و لباس ملی اعراب دیده می شود که بر روی ان نوشته شده است “خونخواران حقیر”.

شروع و گسترش مبارزات هویت طلبانه، روی گرداندن از مذهب تشیع و مبارزات مدنی گسترده در بین عربهای الاحواز، یکی از دلایل گسترش مخالف جمهوری اسلامی با عربهای الاحواز و افزایش شمار دستگیری و بازداشت و اعدامها در این بخش می باشد که اکنون در بعد تحقیر و توهین به مسائل ملی انها نیز جلوه گر می شود.

تحقیر کوردهای لک نمونه بارزی از این نمونه است و یا درج نوشته ای در کرمانشاه که روی ان نوشته شده بود “ورود با لباس محلی ممنوع”.

همچنین طی اولین روز از نوروز ۱۳۹۶ شمسی؛ در برنامه‌‌های کودک و نوجوان شبکه‌ی ۲، دست‌های پشت پرده‌ی برنامه کلاه قرمزی، یک الاغ را به لباس زنان کوردی مناطق موکریان ملبس نمودند و در نقش یک مادر در برنامه‌ی کلاه قرمزی ظاهر می‌شود که از همان ابتدا، مخالفت وسیع و صریح کوردها در داخل و خارج از ایران را بندبال داشت.

از سویی دیگر طی تیرماه سال گذشته کوردهای لک زبان با استفاده از یک فایل صوتی در فضای مجازی مورد توهین قرار گرفته اند. فایل، محتوی صدای آواز یک فرد ناشناخته است که در تمام طول مدت آوازش کوردهای لک را مورد بی احترامی قرار می دهد. خواننده تلاش دارد تا خود را لر معرفی کند. هیچ کس به درستی نمی داند خواننده کیست. پخش این فایل صوتی با اعتراض لک زبانها در برخی از شهرهای غربی ایران مواجه شده است. در فضای مجازی نیز کمپینهایی برای اعتراض به تحقیر لکها تشکیل شده است. همچنین جمعی از فعالان مدنی و اجتماعی با صدور بیانیه از مردم لک حمایت کرده اند. آنها در بخشی از بیانیه خود نوشته اند: « مردم ما نیک می دانند که مقصرین اصلی که در پشت پرده تفرقه و تحقیر پنهان می شوند چه می خواهند و می دانند که سوق دادن افکار عمومی به مسائل دیگر نشان به فراموشی سپردن حقوق انسانی ما است و آب را به آسیاب چه نیاتی خواهد ریخت.»

اهانت و تحقیر به ملیتهای غیرفارس در ایران، سابقه ای طولانی دارد.

ملت کورد تاکنون چندین بار در برنامه های صداوسیما و رسانه های جمهوری اسلامی و از جمله در برنامه های مهران مدیری مورد تحقیر قرار گرفته اند.

ملت ترک نیز تاکنون بارها و علیرغم نارضایتیهای عمده آنها، مورد تحقیر و اهانت قرار گرفته اند.

توهین ایران فارسی به ملتهای اسیر در ایران راهی برای آسیملاسیون فرهنگی و سرکوب و یکپارچه سازی کشور یکی از کثیفترین شیوه های از بین بردن یک ملت تحت اسارت ملتی دیگر، توهین به عقاید و فرهنگ و آداب و روسمش برای از بین بردن حس افتخار به فرهنگ خود و خود کوچک و فرهنگ خود پوچ پنداری است و این راهی برای سیطره فرهنگ ملت غالب و ذوب فرهنگ ملت اسیر شده میباشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)