سازمان حقوق بشر ایران، ۴ خرداد ۱۳۹۶: دو زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی مشهد (وکیل آباد) و یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.
بنابه گزارش روزنامه خراسان، صبح روز سه‌شنبه ۲ خرداد ماه دو زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند.
در این گزارش به هویت یکی از اعدام شدگان «ح. ن» ۴۲ ساله عنوان شده است که مدت ۱۷ سال نیز در زندان بسر برده بود. هیچ‌گونه مدرک محکمه پسند و یا اعترافی در پرونده این زندانی وجود نداشت و وی تنها با سوگند ۵۰ تن از بستگان مقتول (قسامه) به اعدام محکوم شده و حکم وی به اجرا در آمد.
تارنمای رکنا در طی گزارشی نوشته بود که این زندانی تا لحظه مرگ اصرار بر بی گناهی خود داشت.
گفتنی است، قَسامه یکی از راه‌های اثبات وقوع جنایت (قتل و صدمات بدنی) در فقه اسلامی و حقوق کیفری ایران است. قسامه زمانی انجام می‌شود که قاضی مورد قتل یا جراحت وارده را از موارد لوث تشخیص دهد. لوث به معنی وجود قرائن و دلایلی است که برای اثبات وقوع جرم کافی نباشد ولی ظن به راست بودن آن وجود داشته باشد.
زندانی دیگر که در این روز در زندان مرکزی مشهد اعدام شد جوان ۳۴ ساله‌ای بود که در سال ۱۳۸۸ در طی یک نزاع خیابانی در یکی از چهارراه‌های شهرستان سبزوار مرتکب قتل شده بود. هویت این زندانی «الف. خ» اعلام شده است.
همچنین در گزارشی دیگر “کمپین فعالین بلوچ” خبر از اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان در روز سه‌شنبه ۲ خرداد ماه داد. هویت این زندانی “عبدالکریم شهنوازی” حدوداً ۳۰ ساله عنوان شده است و با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود. همراه این زندانی دو زندانی دیگر به نام‌های “سعید هوت” و “حبیب گل بیگی” جهت اعدام به سلول انفرای منتقل شده بودند که “سعید هوت” با گرفتن مهلت از شکات پرونده به سلول خود بازگشت اما از سرنوشت زندانی دیگر اطلاعی در دست نیست.
لازم به یادآوری است، طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه اجرای ۱۲ اعدام توسط نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران به ثبت رسیده است. این موج اعدام‌ها پس از یک وقفه کوتاه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com