مقامات غربی حاضر در مرکز جهانی مبارزه با تروریسم در ریاض از ایران خواستند، موضع مبهم خود در مورد تروریسم را تغییر دهد و از حمایت مالی سازمان‌های تروریستی دست بردارد.

کاترین باور، مشاور ارشد در موسسه سیاست خاور نزدیک در واشنگتن و کارشناس سابق امور مربوط به تروریسم و جرایم مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه ۲۲ ماه مه ۲۰۱۷ در مصاحبه با تلویزیون العربیه گفت که تهران امکانات در اختیار گروه القاعده قرار می‌دهد تا جنگجویان این گروه از ایران به مناطق مختلف بروند، و تعدادی از رهبران این گروه در تهران هستند.

باور گفت: «رابطه ایران با القاعده به پیش از حادثه ۱۱ سپتامبر بر‌می گردد که این کشور به عوامل گروه القاعده اجازه حرکت و جابجایی اموال و اعزام نیرو از شمال آسیا به سوریه و منطقه خلیج را می‌داد».

او همچنین گفت که ایران از شبه‌نظامیان حزب‌الله در لبنان حمایت مالی می‌کند و مدارک جعلی در اختیار آنها می‌گذارد و ایران سیاستی و ایدئولوژی توسعه‌طلبانه را در منطقه دنبال می‌کند و قصد دارد تا قیمت نفت را کنترل کند.

حزب‌الله لبنان در کنار عملیات تروریستی دست به پول شویی، جابجایی مواد مخدر، قاچاق انسان و قاچاق اسلحه هم می‌زند و باید برای این عملیات که در طی ده‌ها سال گذشته انجام داده پاسخگو باشد.

او گفت که مقامات ارشد حزب‌الله در کشورهای آمریکای لاتین سکونت دارند و از این کشورها فعالیت‌های جنایی و مالی خود را انجام می‌دهند.

وزیر دفاع سابق آمریکا: ایران باید از موضع مبهم دفاع از تروریسم چه شیعه چه سنی دست بردارد

اشتون کارتر، وزیر سابق دفاع آمریکا هم گفت ایران باید در ائتلاف مبارزه با تروریسم شرکت کند. کارتر گفت: «ائتلاف سنی فقط کافی نیست و ایران باید از موضع مبهم خود در مورد مبارزه با تروریسم، چه تروریسم سنی و چه تروریسم شیعه، دست بردارد».

کارتر در مورد توافق اتمی با ایران گفت با وجود دستیابی به این توافق «ما باید نسبت به سایر اقدامات ایران در منطقه هوشیار باشیم».

کارتر گفت: «هم اکنون ۶ هزار نیروی آمریکایی در منطقه با داعش می‌جنگد و رفتار ایرانی‌ها در منطقه را زیر نظر دارد». او تاکید کرد آمریکا متحدان خود در منطقه را تقویت می‌کند و قراردادهای منقعد شده نظامی برای تقویت توانمندی‌های پادشاهی سعودی در بلند مدت است.

فرانکو فرانتینی، وزیر دفاع سابق ایتالیا بر ضرورت گسترش ائتلاف مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت که این هشداری به ایران است تا دست از حمایت از تروریسم بردارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)