فرمانداری اهواز با اعتراف به وقوع تخلفات گسترده  در آراى شوراى شهر اهواز ، از کشف تخلفات در بررسی دهها صندوق به عنوان نمونه خبر داد و اعلام کرد که تعداد بیش از اندازه برگ رای ، تعرفه های مخدوش ، اسکن شده و یا دارای خط خوردگی کشف شده است”.

عصر دیروز دوشنبه ، نیروهاى امنیتى با هجوم به تجمع اعتراضى مردم روبه روى فرماندارى اهواز در اعتراض به تقلب هجوم برده، و تعدادی از فعالان اجتماعی عرب را بازداشت کرده و برگزارى هر گونه تجمع را ممنوع اعلام کردند.

برخورد با متخلفان

سرپرست فرمانداری اهواز در خصوص آراء انتخابات شورای شهر اهواز با اشاره به وجود آراء مخدوش در برخی صندوق‌ها، گفت: با مجریان هر شعبه و صندوق آرایی که امانت‌دار آراء مردم نبودند و تخلفاتی در این شعب صورت گرفته است، برخورد قضایی خواهد شد.

به گزارش ” ایسنا “، نبی‌الله خون‌میرزائی در گفت‌وگوی بخش خبری ۲۳ از سیمای خوزستان در خصوص اعلام نتایج شورای شهر اهواز گفته در حال حاضر در یک سایت مجموعه دستگاه‌ها با حضور هیات‌های اجرایی، نظارت، بازرسی و هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها، زیر نظر دوربین‌های مداربسته در حال بازشماری هستند و قطعاً آرای غیرقطعی اعلام‌شده، توسط هیات نظارت پالایش و اصلاح می‌شوند و آراء قطعی و صحیح به اطلاع مردم خواهد رسید.

خبرهاى از اهواز حاکى است که ستاد انتخابات اهواز مستقر در سالن ۱۳ آبان امانیه ، در بازشماری ۹۰ صندوق، اعلام کرده تخلفات به قدری گسترده بوده و آرای مخدوش، اسکن شده و متناقض با صورتجلسات وجود دارد که مسؤولان را ناچار به ادامه بازشماری سایر صندوق ها به رغم فشارهای مختلف کرده است.

همچنین با اصرار هیأت عالی نظارت، تمامی بنرها و اطلاعیه های فرمانداری اهواز مبنی بر تعیین زمان اعلام نتایج انتخابات شورای شهر اهواز تا اطلاع ثانوی جمع آوری شد.

معاون دادستان اهواز درباره تخلف در انتخابات شورای شهر ، گفته: نامزدهای معترض شورای شهر اهواز شکایت کتبی خود را به دادستانی تحویل دهند و نیازی به ارئه مستندات نیست”.

اعتراض نمایندگان مجلس

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، مجید ناصری نژاد، به خبرگزارى ” فارس”، از وضعیت پیش آمده در انتخابات شورای شهر اهواز ابراز نگرانی کرد و گفته: گزارش‌های دریافتی از وضعیت برگزاری انتخابات شورای شهر در اهواز مناسب نبوده و حاکی از بروز تخلفات مختلف است”.

فعالان اهوازى مى گویند تا روز شنبه اغلب خبرها و نتایج اولیه حاکى از پیروزى کاندیداهاى عرب و چیره شدنشان بر همه ١٣ کرسى شوراى شهر اهواز بود. و ادعا مى کنند که ” از صبح یکشنبه نتیجه به نفع کاندیداهاى لیست لرها و دیگر اقلیتهاى مهاجر توسط عوامل متنفذشان در فرماندارى و با حمایت دستگاههاى حکومتى و امنیتى تغییر داده شد و در نتایج رسمى اولیه اعلام شد که فقط ٣ عرب و ١٠ غیر عرب برنده شدند”.

ابطال آرا

نادر اسدى نیا، فعال سیاسى و رییس شورای مرکزی اتحاد و توسعه خوزستان، در گفت و گو با سایت “آراس ” با اشاره به ابطال آرا و یا بازشماری باردیگر، اظهار کرد: بازشماری آرا در صورتی اتفاق می افتد که میزان تخلفات کمتر از اکنون باشد، با توجه به بیانات قوه قضایه اگر بیش از ۱۰ درصد خدشه دار باشد، باطل می شود. به نظرم با توجه به میزان زیاد تخلفات و اخبار رسیده بهتر آن است که آراء ابطال شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب، در پایان یادآور شد: فرمانداری هر لیستی که ارائه دهد دیگر قابل اعتماد نیست، این امر مشکل ساز خواهد بود و مردم دیگر به این آراء اعتماد نمی کنند.

وى در پاسخ به اینکه کثرت کاندیداها تا چه میزان بر تخلفات به وجود آمده موثر است، گفت: قطعا کثرت کاندیدا کار شمارش آراء برای فرمانداری سخت تر می کند، اما ربطی به تخلفات به وجود آمده ندارد، عدم تطابق صورت جلسات با تعداد آراء تخلف را نمایان می کند.

العربیه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)