روژی کورد:رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران می‌گوید آمار زندانیان در ایران از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۹۵ حدود ۳۳۳ درصد رشد داشته است و در حال حاضر ۶۴ درصد زندانیان متاهل هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اصغر جهانگیری روز دوشنبه اول خرداد گفت: ایران از نظر جمعیت زندانیان در میان کشور‌های اسلامی در رتبه دوم و در میان کشور‌های آسیایی در رتبه ششم قرار دارد.

او رتبه ایران در جهان را چهل و یکم اعلام کرد و افزود: جمعیت زندانیان در هر ۱۰۰ هزار تن در آسیا ۱۷۴ نفر و در جهان ۱۶۸ تن است.

به گفته وی٬ اما این رقم در ایران ۲۸۳ تن به ازای هر ۱۰۰ هزار تن است.

شمار زندانیان بر اساس آمار رسمی اعلام‌شده، برای نمونه، در دانمارک ۶۱ تن، در ایالات متحده نزدیک به ۷۰۰ تن، در ژاپن ۴۹ تن، در آفریقای جنوبی ۲۹۲ تن، در سوئیس ۸۴ تن یا در مالزی ۱۶۱ تن در هر ۱۰۰ هزار تن است.

بر اساس گزارش رسانه ها، درصد قابل توجهی از آمار زندانیان در ایران را جوانانی تشکیل می‌دهند که بسیاری از آن‌ها مرتکب یکی از جرایم مرتبط با قاچاق مواد مخدر یا سرقت شده‌اند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران همچنین گفت که «۶۴ درصد زندانیان {در ایران} متاهل هستند و ۷۰ درصد زندانیان از نظر سنی زیر ۴۰ سال» قرار دارند.

وی اضافه کرد که جمعیت کیفری زندان‌ها با جمعیت ایران همخوانی ندارد و «زندان‌های ما نیز ظرفیت و گنجایش این تعداد جمعیت کیفری را ندارد.»

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران گفت که «ظرفیت زندان‌های ما ۸۸ هزار تن است٬ اما اکنون ۲۲۳ هزار تن موجودی، یعنی بیش از ۲.۵ برابر تراکم، زندانی داریم.»

آقای جهانگیری افزود که «در سال ۱۳۵۸ با ۳۷ میلیون جمعیت، ۸۵۵۷ زندانی داشتیم و در سال ۹۵ با ۷۸ میلیون جمعیت، ۲۲۳ هزار تن» در زندان‌ها بودند.

به گفته وی «اگرچه جمعیت کشور از سال ۶۴ تا ۹۵، حدود ۶۶ درصد افزایش یافته اما آمار زندانیان ۳۳۳ درصد رشد داشته است.»

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرده که «از نظر مدیریتی و ساختاری و فرآیندی در زندان‌ها با مشکلات متعدد مواجه هستیم.»

وی گفته «گاهی اوقات زمانی محکوم می شوند که میزان حبس‌شان از میزان محکومیت‌شان بیشتر است و این مشکل ایجاد می‌کند.»

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران٬ روز شنبه ۱۵ خرداد سال ۱۳۹۵ نیز آمار کل زندانیان کشور را بیش از ۲۰۰ هزار تن اعلام کرده و گفته بود که در حال حاضر زندان‌های ایران سه برابر ظرفیت خود زندانی دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی از سال‌ها پیش برنامه‌های مختلفی به منظور کاهش جمعیت زندانیان در ایران را در دستور کار خود قرار داده‌اند که این برنامه‌ها چندان موفقیت‌‌آمیز نبوده است.

محمدباقر ذوالقدر، معاون راهبردی قوه قضائیه، سال ۱۳۹۳ اعلام کرده بود ایران با داشتن بیش از ۲۰۰ هزار زندانی جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر آمار زندانیان است.

اردیبهشت ماه سال گذشته نیز حمیدرضا طباطبایی نائینی٬ نماینده مجلس در دور نهم آمار زندانیان در ایران را بیش از ۲۰۰ هزار تن اعلام کرده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com