روژی کورد: سخنان دونالد ترامپ و پادشه سعودی در ریاض و نیز انعقاد قرار داد ۱۱۰ میلیارد دلاری فروش سلاح به عربستان از سوی امریکا، خشم جمهوری اسلامی را برانگیخته است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان دونالد ترامپ در عربستان، رئیس جمهوری امریکا را به اتخاذ سیاست‌های خصمانه در برابر ایران و «مداخله‌جویی» متهم کرد و گفت: «متأسفانه با سیاست‌های خصمانه و تهاجمی دولتمردان آمریکا شاهد تقویت مجدد گروه‌های تروریستی در منطقه و اشتباه محاسبه دیکتاتوری‌های حامی این گروه‌ها در منطقه هستیم.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به معامله تسلیحاتی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار بین واشنگتن و ریاض گفته است:«دولت‌های منطقه بهتر است به جای هزینه کردن میلیاردها دلار از ثروت مردم خود در ازای حمایت‌های موهوم آمریکا، به فکر ثبات و رفاه و آرامش و آسایش واقعی مردم از طریق احترام به حق تعیین سرنوشت ملت‌ها و صرف این مبالغ هنگفت در امور توسعه و همکاری سازنده منطقه‌ای باشند.»

از سوی دیگر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی شامگاه یکشنبه ۳۱ اردیبهشت در پیامی که در شبکه توئیتر منتشر کرد، نوشت: «ایران – که تازه یک انتخابات واقعی را پشت سرگذاشته است – توسط رئیس‌جمهور آمریکا از آن “مهد دمکراسی و میانه‌روی” [عربستان] مورد انتقاد قرار می‌گیرد. آیا این سیاست خارجی است یا صرفا دوشیدن ۴۸۰ میلیارد دلار از عربستان سعودی؟»

رئیس جمهوری آمریکا در سفرش به عربستان سعودی گفته بود:«از لبنان تا عراق، تا یمن، ایران، تروریست‌ها، شبه‌نظامیان و دیگر گروه‌های افراطی را آموزش می‌دهد، به آنها پول و سلاح می‌دهد که موجب گسترش تخریب و هرج‌ومرج در سراسر منطقه است. برای چند دهه، ایران آتش درگیری‌های فرقه‌ای و تروریسم را دامن زده است.»

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان نیز ضمن انتقاد از جمهوری اسلامی از “شباهت نظام ایران، حزب‌الله لبنان، حوثی‌ها، داعش و القاعده به یکدیگر” سخن گفته بود. او همچنین از ایران به عنوان “نوک پیکان تروریسم” یاد کرده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com