جولیان آسانژ پس از آنکه مقامات قضایی سوئد به صورت غیرمنتظره‌ای تحقیقاتشان درباره اتهام تجاوز جنسی از سوی آسانژ را لغو کردند گفته «جنگ واقعی تازه شروع شده است.» لغو این تعقیب قضایی به مبارزه سختی درباره استرداد او به سوئد پایان داد، هرچند همچنان پرسش‌های بزرگی درباره آینده او وجود دارد.

بنیانگذار ۴۵ساله ویکی‌لیکس در بالکن سفارت اکوادور در لندن – جایی که او از سال ۲۰۱۲ برای اجتباب از استرداد به آنجا پناهنده شده – ظاهر شد و گفت تصمیم روز جمعه برای لغو تحقیقات درباره اتهامش «پیروزی بزرگی» است.

او پس از اینکه مشتش را به نشانه سلام و پیروزی بالا گرفت، گفت «تهدیدهایی» که به وسیله مقامات آمریکایی درباره بازداشت او به جرم جاسوسی صورت گرفته «تحمل نخواهد شد» و ویکی‌لیکس افشای پرونده‌ها درباره سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) را افزایش داده است.

آسانژ در صورت ترک سفارتخانه اکوادور همچنان با تهدید بازداشت به علت نقض شرایط وثیقه‌اش مواجه است و پلیس لندن هم این موضوع را تایید کرده. همچنین او نگران است که آمریکا به دنبال استرداد او به علت فعالیت‌هایش در ویکی‌لیکس باشد.

یکی از اعضای تیم حقوقی آسانژ‌ هم به گاردین گفته «دلیل اصلی که او از ابتدا به سفارتخانه اکوادور پناهنده شده، خطر تعقیب قضایی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی آمریکا بوده و تا زمانیکه این اتهام وجود دارد، دلیل او برای پناهندگی به سفارتخانه هم همچنان باقی است.»

چهارشنبه هفته گذشته هم چلسی منینگ که به جرم ارائه اسناد محرمانه آمریکا به سایت افشاگر ویکی‌لیکس به زندان محکوم شده بود، از زندان آزاد شد. آسانژ در سخنرانیش آزادی منینگ را «یک پیروزی بزرگتر از آنچه امروز درباره او اتفاق افتاده» دانست.

لینک دکهٔ خبر: گاردین

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)