روژی کورد: با خاتمه یافتن انتخابات در ایران،۱۵۶ نماینده پارلمان اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که انتخابات ریاست جمهوری در ایران «آزاد» و «عادلانه» برگزار نمی‌شود.

در بخشی از این بیاینه آمده است: «انتخابات در ایران آزاد و عادلانه نیست. فعالیت اپوزیسیون ممنوع شده. همه نامزدها باید التزام عملی خود به ولایت فقیه را اعلام کرده باشند. شورای نگهبان که نهادی انتصابی‌ست و اعضای آن را رهبر جمهوری اسلامی تعیین کرده، صلاحیت اکثر نامزدها را تأیید نکرده است.»

در بخش دیگری از این نامه به شمار اعدامها و افزایش آن در دوره حسن روحانی اشاره شده و گفته است: «تنها در دوره نخست ریاست جمهوری حسن روحانی که گفته می‌شود چهره‌ای میانه‌روست، بیش از ۳ هزار نفر اعدام شده‌اند روحانی در یک نطق علنی تلویزیونی از اعدام به عنوان حکمی خوب و قانون خدا نام برده است.»

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین به کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ و به نقش مظفی پور محمدی، وزیر دادگستری دولت روحانی و ابراهیم رئیسی، رقیب انتخاباتی روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده‌اند. این دو نفر یکی از چهار عضو هیأت مرگ بوده‌اند – هیأتی که درباره ادامه زندگی یا مرگ زندانیان سیاسی تصمیم می‌گرفت.

در بخش پایانی این بیانیه به وضع زندانیان سیاسی در ایران اشاره کرده‌اند و از اتحادیه اروپا خواسته‌اند که تنها با بهبود وضع حقوق بشر در ایران، روابط اقتصادی و سیاسی‌اش با ایران را گسترش دهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)