ترجمه روژی کورد

خبرنگار خاورمیانه‌ای کورد، البرز حبیبی، برخی بینش‌های اولیه را درباره تاریخ، فرهنگ و زندگی کوردها بررسی کرده است.

سنندج مرکز استان سنندج در غرب ایران به داشتن تاریخی کهن و مناظر چشم نواز شناخته شده است.

شهر سنندج آن گونه که توسط ژاک دو مورگان باستان شناس و زمین ‌شناس فرانسوی که در اواخر قرن نوزدهم از این شهر دیدن کرد، توصیف شده است، توسط سلیمان خان اردلان به شکل کنونی‌اش ساخته شد. وی حدود ۴۰۰ سال پیش بر شهر سنندج حکمرانی می‌کرده است.

سنندج، شهری استراتژیکی که در مرز غربی ایران قرار دارد. کوردستان و سنندج به شکل کلیدی در تاریخ کوردها مهم بوده‌اند.

اغلب ساکنان شهر، سنی مذهب هستند اما تعداد کمی گروههای یهودی و مسیحی نیز هنوز در این شهر زندگی می‌کنند.

عمارت آصف، ساختمان بزرگی است که در مرکز شهر واقع شده است که محل زندگی مقامات بلند پایه اردلانی بود که اکنون بعنوان موزه استفاده می‌شود که نشان دهنده فرهنگ کوردی است.

طبق گفته منابع غیررسمی، بیش از هشت میلیون کورد در ایران زندگی می‌کنند (منابع دیگری این شمار را از ۱۰ تا دوازده ملیون تحمین می زنند. روژی کورد) که در حدود ۱۰ درصد از جمعیت ایران است. کوردها شامل حدودا یک چهارم جمعیت ترکیه و دومین گروه ملی در سوریه، ارمنستان و عراق هستند.

کوردها چهارمین گروه قومی بزرگ بعد از ترکها، ایرانیها و اعراب در خاورمیانه هستند.

کوردها عموما به صورت چشمگیری، در مقایسه با سایر مسلمانان در منطقه، سکولار هستند.

بسیاری از سیاستمداران، نویسندگان و توریستها به خاطر رفتار زنان کورد که با پوشیدن لباسهای محلی رنگارنگ به جای چادر و رقص مشترک همراه با مردان در فستیوالها و عروسیها (هه لپرکی) سوپررایز شده‌اند.

کوردها فرهنگ غنی‌ایی از اجداشان مانند مادها به ارث برده‌اند که مهمترین تشکیل دهنده جامعه کوردها، ایران کنونی و دیگر همسایه های منطقه‌ایش در ۲۵۰۰ سال پیش بودند.

موسیقی کوردی شامل طیف گسترده‌ای از این منطقه به آن منطقه هستند. ترانه‌های کلاسیک و سنتی در میان میانسالان بسیار محبوب است در حالی که جوانان به موسیقی پاپ و راک روز بیشتر جذب می‌شوند.

شعرها اغلب در باره جزییات عشق به معضوقه شان و همچنین درباره قهرمانانشان می باشد.

از ادوات و آلات موسیقی مانند تنبور، شمشال، دوزله، کمانچه، دف و دهل در کوردستان استفاده می‌شود که مسلما به شکل تاریخی در خود کوردستان ساخته می‌شود.

مراسمات کوردها همیشه همراه با رقص و پایکوبی ملیشان همراه است. از بلندیهای آرارات در ترکیه تا رشته کوههای زاگرس در ایران، مهم نیست کجا زندگی کنند ولی همواره این رسم را به جا می‌آورند.

شیوه های رقص این مردم سه گونه‌اند دیلان، گریان و چپی.

سبک لباسها به شکل گسترده‌ای در بین مناطق مختلف کوردستان متفاوت است. می‌توان مردم هر منطقه را از روی لباسهایشان بازشناخت.

طرحهای کوردی مشهور هستند و فرشهای کوردی شناخته شده هستند. فرشهای کوردی دو طرح گلدار و خطوط هندسی مانند نقوش مینا خانی و جاف را منعکس میکنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)