روژی کورد: حسن روحانی روز شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ شمسی، در یک سخنرانی در جمع هواداران خود، به رهبر جمهوری اسلامی و مردم اطمینان داد که دولت او به سند ۲۰۳۰ یونسکو «در چارچوب قوانین و فرهنگ ایران پایبند خواهد بود».

این در حالی است که علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران؛ روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت، دردیدار گروهی از فرهنگیان به مناسبت هفته معلم در ایران، اعلام کرد که جمهوری اسلامی تسلیم سندهایی مانند سند ۲۰۳۰ یونسکو نخواهد شد و اجرای آن را غیر مجاز دانست.

اما روحانی از کسانی انتقاد کرد که درباره این سند به گفته او «به ناروا» سخن می‌گویند، انتقاد کرد و از مردم خواست که «با هوشیاری در برابر توطئه‌هایی که از سوی گروهی طراحی می‌شود در مسیر خود بایستند».

به نظر می رسد سخنان روحانی خطاب به خامنه ای باشد که با بیان گله منده و انتقاد صریح خود از شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته است: “اصل کار غلط است؛ اینکه برویم سندی امضا کنیم و بعد بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم؛ مطلقاً مجاز نیست.”

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز روز ۲۰ اردیبهشت گفته بود که مخالفان بحثهایی را درباره این سند مطرح کرده اند که در آن وجود ندارد.

او تأکید کرده بود که جمهوری اسلامی به بخش‌هایی از این سند که با «موازین شرعی و عرف» جمهوری اسلامی مغایر باشد، «هیچ تعهدی» نخواهد داشت.

برخی از ناظران سیاسی معتقدند که حسن روحانی این سخنان ظاهرا مخالف با رهبر جمهوری اسلامی را به عنوان یک حربه انتخاباتی و به نشانه وجود مخالفت وی با علی خامنه ای مورد استفاده قرار داده است.

طی انتخابات کنونی جمهوری اسلامی، علی خامنه ای و جناح معروف به اصولگرا، به صورت مستقیم و عیرمستقیم، از ابراهیم رئیسی پشتیبانی و حمایت نموده اند.

سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو که سال ۹۵ در ایران رونمایی شد در بخش آموزش و پرورش دارای اهداف و چشم‌اندازهایی است که بنا به نظر برخی کارشناسان جمهوری اسلامی، با اهداف سند تحول بنیادین و برخی ارزش‌های این نظام در تضاد است.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر ۲۰۱۵ در اجلاس عالی‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند؛ دستور کار جهانی توسعۀ پایدار ۲۰۳۰ را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال ۲۰۱۶ اجرایی کنند، براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است. در ادامه این روند نشست عالی‌رتبه مشورتی در زمینه آموزش ۲۰۳۰ در ایران، در تاریخ ۲۰ آذر امسال توسط کمیسیون ملی یونسکو برگزار و از سند ملی آموزش ۲۰۳۰ رونمایی شد. تعداد ۳۰ کارگروه ملی نیز در ایران تشکیل شد تا مطابق با شرح وظایف خود مسئولیت تهیه سند آموزش ۲۰۳۰ را به‌عهده بگیرند.

آخوند علی ذوعلم که از وی به عنوان کارشناسان آموزشی نام برده شده است در مصاحبه ای با فردا نیوز در این باره گفته است: “در این رابطه با طرح این پرسش که “نگاه ما به یونسکو چیست؟”، می‌گوید: کمیسیون ملی یونسکو در ایران بیشتر مدافع ادبیات یونسکو است و به‌جای اینکه از این نهاد برای انتقال دیدگاه ایران به جهان استفاده کند، ادبیات آنها را پذیرفته است. سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، ادبیات جدیدی از جمله حیات طیبه را خلق کرد اما در سند آموزش ۲۰۳۰ به شهروند جهانی تأکید می‌شود، شاخص‌های شهروند جهانی چیست؟ آیا ما در ایران به‌دنبال تربیت آن هستیم؟”

سهراب صلاحی، رئیس سازمان بسیج اساتید، روز ۱۸ دی سال گذشته، در نامه‌ای خطاب به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس نوشته بود که «جاسوسان آمریکایی» در قالب پروژه آموزش «یونسکو ۲۰۳۰» مسئولان «ساده‌لوح» را فریب داده‌اند، تا در قالب این پروژه، «ظرفیت عظیم فرهنگی» ایران در اختیار آمریکا قرار گیرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)