انجام آزامایش جدید موشکی از سوی کره شمالی خشم امریکا را برانگیخته است، چین و روسیه نیز بشدت نگران وخیم تر شدن اوضاع می باشند.

روژی کورد: طی چند روز اخیر، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش داد که چو سون هوی، مدیرکل امور آمریکا در وزارت خارجه کره شمالی این سخنان را در پکن حین بازگشت از نروژ به وطن خود به گزارشگران گفته است، اما ترامپ خواستار اعمال تحریمهای شدیدتر علیه کره شمالی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید آمریکا در بیانیه‌ای گفت که دونالد ترامپ خواستار «تحریم‌های شدیدتری» علیه پیونگ‌یانگ شده است.

بیانیه کاخ سفید پس از اعلام خبر آزمایش موشکی تازه از سوی خبرگزاری دولتی کره جنوبی صادر شده است که بامداد روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت اعلام شد. ساعاتی پس از آن هم «ستاد فرماندهی اقیانوس آرام» ارتش آمریکا انجام این آزمایش موشکی را تایید کرد.

اما ولادیمیر پوتین و شی جن پینگ،‌ روسای جمهوری روسیه و چین،‌ بااشاره به آزمایش جدید موشکی کره شمالی از افزایش تنش در شبه جزیره کره ابراز نگرانی کردند.

ترامپ با انتقاد از سیاست تحریک آمیز کره شمالی از تمام کشورها خواست تحریم ها شدیدتری را علیه آن کشور اعمال کنند.

به گفته ستاد فرماندهی اقیانوس آرام، آزمایش موشکی کره شمالی، ساعت ۱۰:۳۰ صبح یکشنبه به ‌وقت هاوایی (نیمه‌شب تهران) انجام شد و موشک نیز در دریای ژاپن (دریای شرق) فرود آمد.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی، یون‌هاپ، گفت که موشک اخیر ۷۰۰ کیلومتر پیموده و به نظر می‌رسد آزمایش انجام‌شده «موفقیت‌آمیز» بوده است، هرچند هنوز نوع موشک مشخص نیست.

در همین حال،‌ رسانه‌های ژاپنی به‌نقل از وزیر دفاع آن کشور می‌گویند موشک پرتاب‌شده ممکن است «نوع تازه‌ای» از موشک‌های بالستیک کره شمالی باشد.

این آزمایش موشکی چند روز پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در کره جنوبی و پیروزی مون جه‌این، نامزد حزب لیبرال آن کشور انجام شده‌است. آقای مون به‌عنوان چهره‌ای سیاسی که هوادار گشودن باب مذاکره با پیونگ‌یانگ، در کنار تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی است، شناخته می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)