روژی کورد: مدیرکل امور آمریکا در وزارت خارجه کره شمالی ضمن ممکن دانست مذاکره با آمریکا گفته است کره شمالی مذاکره با دولت جدید کره جنوبی را نیز بررسی خواهد کرد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش داد که چو سون هوی، مدیرکل امور آمریکا در وزارت خارجه کره شمالی این سخنان را در پکن حین بازگشت از نروژ به وطن خود به گزارشگران گفته است.

یونهاپ می‌نویسد، از خانم چو در مورد آمادگی گفت‌وگو با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سئوال شد. او پاسخ داد: «ما اگر شرایط مهیا باشد گفت‌وگو خواهیم کرد.»

او به این پرسش که ‌آیا کره شمالی آمادگی مذاکره با دولت جدید در کره جنوبی به ریاست مون جا ـ این لیبرال را دارد پاسخ داد: «ما خواهیم دید.»

این برای اولین بار است که در سالهای اخیر یک دیپلمات ارشد کره شمالی گفته است این کشور در شرایط به گفته او «مناسب» حاضر به گفت و گو و مذاکره با ایالات متحده آمریکا است.

قبلا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، در مصاحبه با شبکه بلومبرگ گفته است: “در صورتی که شرایط برای من مناسب باشد با (رهبر کره شمالی) دیدار می کنم، من حتما با او دیدار خواهم کرد و مفتخر خواهم بود که چنین کاری را انجام بدهم.:

طبق این گزارش دونالد ترامپ توضیح بیشتری در خصوص شرایط مد نظرش برای دیدار با رهبر کره شمالی ارائه نکرده است. اما ساعاتی بعد از این مصاحبه، سخنگوی کاخ سفید تصریح کرده است، پیونگ یانگ می بایست با اقدامات لازم چنین شرایطی را مهیا کند.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید گفته است: خیلی روشن است که شرایط اکنون اماده نیست و بعید می دانم که چنین چیزی در آینده نزدیک روی دهد.

پس از آنکه کره شمالی در ادامه آزمایش موشک‌های خود در ماه‌های اخیر، روز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی، یک موشک دیگر را پرتاب کرد اما به‌گفته آمریکا این موشک تقریباً بلافاصله پس از پرتاب منفجر شد و این آزمایش شکست خورد، پنس بار دیگر به کره شمالی هشدار داد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در دیداری که از منطقه غیرنظامی مرزهای کره جنوبی با کره شمالی داشت گفت: «دوران صبر استراتژیک به پایان رسیده است.»

پنس درباره تنش با کره شمالی افزود: «آمریکا و متحدانش می‌خواستند به‌شکل مسالمت‌آمیز به اهداف خود دست یابند اما اکنون همه گزینه‌ها روی میز است.»

شورای امنیت سازمان ملل، روز پنج‌شنبه، ۳۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ شمسی، آخرین آزمایش موشکی کره شمالی را «شدیدا» محکوم کرد.

طی سه روز گذشته اعلام شد که سازمان سیا در اقدامی بی‌سابقه، یگانی ویژه تشکیل داده است که قرار است فقط بر پیونگ‌یانگ متمرکز شود.

این اقدام سازمان سیا، پس از انجام آزمایشات مکرر اتمی کره شمالی انجام می گیرد که نگرانی امریکا و همسایگان کره شمالی را موجب شده است.

این یگان ویژه قرار است خطر برنامه اتمی کره شمالی را ارزیابی کند.

به گفته مایک پومپئو، رئیس سازمان سیا، ایجاد این مرکز عملیاتی در راستای توفیق هدفمندتر و مشخص‌تر تلاش‌های سیا علیه تهدید آمریکا و مؤتلفانش از سوی کره شمالی انجام گرفته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)