روژی کورد: در ادامه دستگیر و بازداشت ها در ترکیه، یگان‌های ویژه ضد ترور در ترکیه با هجوم به خانه یک زن مترجم آلمانی ترک‌تبار ۳۳ در استانبول که برای یک خبرگزاری و شبکه رادیویی کار می‌کرده، او را دستگیر و به زندان زنان منتقل نموده اند.

مشاله تولو با حکم یک قاضی ترکیه به اتهام “تبلیغات تروریستی و عضویت در یک سازمان تروریستی” دستگیر شده است. این مادر ۳۳ ساله به عنوان مترجم برای خبرگزاری ETHA که گرایش‌های سوسیالیستی دارد و همچنین یک شبکه رادیویی با گرایش چپ کار می‌کرده است.

مشاله تولو در حالی بازداشت شده است که فعالیت این شبکه رادیویی به تازگی طبق حکم قضایی تعلیق شده بود.

مشاله تولو که از ۱۶ اردیبهشت ماه در زندان زنان در استانبول در زندان به سر می برد، به هنگام یورش مأموران یگان ویژه ضدتروریسم همراه با پسر دو ساله خود در آپارتمانش در استانبول به سر می‌برد. هنوز در مورد سرنوشت این کودک خردسال پس از دستگیری مادر خبری منتشر نشده است.

در حال حاضر دست کم ۱۴۵ خبرنگار در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند.

دنیز یوجل، خبرنگار روزنامه آلمانی “دی‌ولت” نیز یکی از همین افراد است که ترکیه تا کنون حاضر به آزاد کردن وی نشده است. پرونده دنیز یوجل تنش‌های شدید لفظی میان ترکیه و آلمان را رقم زد.

به گزارش وبسایت “تاگس‌شاو” مشاله تولو در شهر اولم، واقع در ایالت بادن‌وورتمبرگ آلمان متولد شده و سال‌های کودکی خود را نیز در این کشور سپری کرده است. او در سال ۲۰۰۷ تابعیت آلمانی گرفت و به این ترتیب از تابعیت ترک خود صرف‌نظر کرد.

سایت خبری دیکن ترکیه گزارش داده است که این خبرنگار و مترجم آلمانی جزو ۱۶ نفری بوده است که در ارتباط با تظاهرات اول ماه مه در استانبول بازداشت شده‌اند. همگی این افراد برای خبرگزاری ETHA و نهادهای سیاسی چپ‌گرا فعالیت داشته‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)