روژی کورد: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، طی بیانیه ای از موافقت آمریکا با درخواست امارات متحده عربی برای فروش سامانه‌های دفاع هوایی به ارزش دو میلیارد دلار خبر داد.

بر طبق این خبر، تسلیحات فروخته شده امریکا به امارات شامل ۱۶۰ سامانه دفاع هوایی موشکی پاتریوت می باشد که در راستای ثبات و پیشرفت خاور میانه به امارات فروخته شده است.

پنتاگون می‌گوید، دولت امارات متحده عربی درخواست خرید ۶۰ سامانه پاتریوت “پی‌ای‌سی ـ ۳” و ۱۰۰ سامانه پاتریوت “جی‌ای‌ام ـ تی‌” را کرده بود.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است، فروش این تسهیلات در راستای سیاست خارجی و امنیت ملی ایالات متحده است و به توانمندسازی متحد مهم این کشور که عامل ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی در خاور میانه است کمک می‌کند.

براساس این اطلاعیه، قراردادی که مورد تصویب قرار گرفته شامل فروش و استقرار شصت واحد ردیاب پاترویوت ساخت شرکت لاکهید مارتین و یکصد موشک ساخت شرکت ریتئون است که دولت امارات متحده عربی درخواست خرید آن را تسلیم دولت آمریکا کرده بود. ارزش این قرارداد به ۲ میلیارد دلار می‌رسد.

قبلا نیز در آستانه سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا به عربستان، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آمریکایی گزارش داده بود که در آستانه سفر دونالد ترامپ به ریاض مقام‌های عربستان و آمریکا در حال رایزنی در خصوص چندین قرارداد تسلیحاتی به ارزش ده‌ها میلیارد دلار هستند.

در عین حال مذاکراتی بین ریاض و واشینگتن برای فروش خودروهای زرهی برادلی و تانک ام ۱۰۹ در جریان است.

منابع امریکایی همچنین به رویترز گفته اند: “مذاکرات بین عربستان و آمریکا همچنین شامل قراردادهایی است که قبلا مورد درباره آنها مذاکره شده بود. یکی از این قراردادها مربوط به فروش رزم ناوهایی چند منظوره به ارزش ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است که وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۵ آن را تایید کرده بود.”

رویترز نوشته است: “روابط ریاض و واشینگتن در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به دلیل تلاش دولت وی برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران سرد شده بود. اما با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ اکنون دو کشور مشتاق به توسعه روابط خود هستند.”

بر اساس این گزارش، امریکا سلاح هایی مانند جنگنده‌های اف ۱۵تا سیستم‌های فرماندهی و کنترل را به ارزش ده‌ها میلیارد دلار به ریاض فروخته است.

رویترز به نقل از این منابع می گوید، یکی از موارد مذاکره بین دو کشور در خصوص خرید سیستم دفاع موشکی تاد محصول شرکت لاکهید مارتین است. اخیرا آمریکا در جریان تشدید تنش در شبه جزیره کره، سامانه عملیاتی موشک تاد به ارزش در حدود یک میلیارد دلار در کره جنوبی نصب کرد.

گفته می شود، گام بعدی در خصوص این کشتی‌های جنگی امضای توافقنامه بین دوکشور خواهد بود

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com