روژی کورد: به‌گزارش رویترز، “نیروهای دموکراتیک سوریه” متشکل از کوردها و عرب‌ها شهر “طبقه” در سوریه و سد این شهر را از دست گروه “دولت اسلامی” (داعش) خارج کردند.

“نیروهای دموکراتیک سوریه” اعلام کردند که روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، بزرگ‌ترین سد کشور سوریه و “طبقه” شهری که در نزدیکی آن قرار دارد را از داعش بازپس گرفته‌اند.

این پیروزی گام تازه‌ای در راه تصرف شهر “رقه” مرکز داعش در سوریه به‌شمار می‌رود.

ابراهیم ابراهیم، سخنگوی کوردها به خبرگزاری آلمان گفته است: “این پیروزی بزرگی است که نیروهای ما به‌دست آورده‌اند.”

او اظهار امیدواری کرد که به‌زودی نیز نیروهای داعش از شهر مهم رقه بیرون رانده شوند.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رهبری آمریکا در صفحه توئیتر نوشت: “پس از آن‌که طبقه کاملاً آزاد شد نیروهای دموکراتیک سوریه و ائتلاف جهانی عملیات خود را برای تصرف رقه ادامه خواهند داد.”

دولت آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، اعلام کرد که می‌خواهد با وجود مخالفت ترکیه، کوردهای سوریه را در جنگ با “دولت اسلامی” مسلح می کند.

شان اسپایسر، سخنگوی رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ با ارسال تسلیحات برای کوردهای سوریه موسوم به یگان‌های مدافع خلق موافقت کرده است.

طبق اعلام وزارت دفاع آمریکا، این سلاح‌ها از جمله شامل زره‌پوش، مهمات، مسلسل و نارنجک می‌شود.

در مقابل نورالدین جانیکلی، معاون نخست‌وزیر ترکیه، روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت به شبکه تلویزیونی ترکی “خبر” گفت: «ارسال سلاح برای یگان‌های مدافع خلق غیرقابل قبول است. چنین سیاستی به نفع هیچ‌کس نیست».

جانیکلی افزود: «ما نمی‌توانیم حضور سازمان‌های تروریستی‌ای را بپذیریم که آینده دولت ترکیه را به خطر می‌اندازند».

معاون نخست‌وزیر ترکیه همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت آمریکا به حمایت خود از کوردهای سوریه پایان داده و “مسیر اشتباه” خود را عوض کند.

ترکیه، یگانهای مدافع خلق را تروریست می داند و معتقد است که آنها “تروریست” و بازوی “پ‌ک‌ک” در سوریه می‌باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)