روژی کورد: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به گونه ای ناگهانی، جیمز کومی، مدیر پلیس فدرال آمریکا “اف‌بی‌آی” را از سمت خود برکنار کرد.

کاخ سفید در این باره اعلام نموده است که ترامپ این اقدام را به توصیه وزیر دادگستری و معاون او، جف سشنز و راد روزنتن انجام داده است.

جیمز کومی مدیریت تحقیقات بر سر تماس‌های احتمالی تیم ترامپ با روسیه را نیز برعهده داشت.

ترامپ در نامه‌ای نوشت، گرچه کومی سه بار به او گفته است که علیه او تحقیق نمی‌شود، «اما کاملا با وزیر دادگستری هم‌رأی هستم که شما توانایی رهبری مؤثر اف‌بی‌آی را ندارید».

ترامپ همچنین نوشته است، کسی باید مدیریت جدید پلیس فدرال آمریکا را برعهده گیرد که بتواند “اعتماد عمومی” به این اداره را جلب کند.

کاخ سفید علت تصمیم ترامپ را نحوه رسیدگی کومی به ماجرای ایمیل‌های هیلاری کلینتون عنوان کرده است.

جیمز کومی ۵۶ ساله به عنوان فردی مستقل در واشنگتن شهرت داشت. او پلیس فدرال را با ده‌ها هزار کارمند مدیریت می‌کرد و یکی از مستعدترین و مقبول‌ترین کارشناسان امنیتی و جنایی محسوب می‌شد. باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در سال ۲۰۱۳ میلادی او را به ریاست “اف‌بی‌آی” منصوب کرد. زمان رایج مدیریت رؤسای “اف‌بی‌آی” ۱۰ سال است.

رسانه‌ها با استناد به تحلیلی از وزارت دادگستری آمریکا نوشته‌اند، کومی حق نداشته نتایج تحقیقات در این رابطه را در متن کارزار داغ انتخاباتی آمریکا منتشر کند. پلیس فدرال در آمریکا زیر مجموعه وزارت دادگستری است.
منتقدان اما دلیل اصلی اخراج جیمز کومی را با تحقیقات او در مورد تماس‌های احتمالی تیم ترامپ با روسیه در جریان کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا مرتبط می‌دانند.

چاک شومر، بلندمرتبه‌ترین عضو دمکرات مجلس سنای آمریکا، خواستار تشکیل فوری یک گروه ویژه تحقیقاتی برای رسیدگی به ماجرای تماس‌های تیم ترامپ با روسیه شد.

دمکرات‌ها در نخستن واکنش خود نه به ماجرای ایمیل‌های خانم کلینتون، بلکه به تحقیقات کومی در رابطه با تماس‌های احتمالی تیم ترامپ با روسیه اشاره کرده‌اند.

جان کانیرز، بلندمرتبه‌ترین عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا، در کمیته قضایی این مجلس گفت، اقدام ترامپ “بوی لاپوشانی کردن” داده و بخشی از تلاش برای ایجاد مانع در مقابل تحقیقات بر سر تماس‌های احتمالی با روسیه است. او افزود که با این اقدام آمریکا بر سر مرز بحران قانون اساسی قرار گرفته است.

کاخ سفید اعلام کرده است که جستجو برای تعیین رئیس جدید اف‌بی‌آی سریعا آغاز می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)