روژی کورد: پس از آنکه دولت آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، اعلام کرد که می‌خواهد با وجود مخالفت ترکیه، کوردهای سوریه را در جنگ با “دولت اسلامی” مسلح کند. ترکیه این تصمیم را “غیرقابل قبول” می خواند.

این تصمیم امریکا برای مسلح کردن کوردهای سوریه در حالی صورت می گیرد که قرار بود ترکیه برای پیوستن به عملیات بازپس‌گیری رقه، پایتخت خودخوانده داعش، ترغیب شود.

شان اسپایسر، سخنگوی رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ با ارسال تسلیحات برای کوردهای سوریه موسوم به یگان‌های مدافع خلق موافقت کرده است.

طبق اعلام وزارت دفاع آمریکا، این سلاح‌ها از جمله شامل زره‌پوش، مهمات، مسلسل و نارنجک می‌شود.

در مقابل نورالدین جانیکلی، معاون نخست‌وزیر ترکیه، روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت به شبکه تلویزیونی ترکی “خبر” گفت: «ارسال سلاح برای یگان‌های مدافع خلق غیرقابل قبول است. چنین سیاستی به نفع هیچ‌کس نیست».

جانیکلی افزود: «ما نمی‌توانیم حضور سازمان‌های تروریستی‌ای را بپذیریم که آینده دولت ترکیه را به خطر می‌اندازند».

معاون نخست‌وزیر ترکیه همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت آمریکا به حمایت خود از کوردهای سوریه پایان داده و “مسیر اشتباه” خود را عوض کند.

اما دولت آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که می‌خواهد با وجود مخالفت ترکیه، کوردهای سوریه را در جنگ با “دولت اسلامی” مسلح کند. اما ترکیه، یگانهای مدافع خلق را تروریست می داند و معتقد است که آنها “تروریست” و بازوی “پ‌ک‌ک” در سوریه می‌باشند.

حزب کارگران کوردستان (پ‌ک‌ک) که برای خودمختاری کوردها در ترکیه می‌جنگد، در فهرست تروریستی آمریکا، اتحادیه اروپا و ترکیه قرار دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)