روژی کورد: رویای احیای سلطنت اسلامی و بازگشت به امپراطوری عثمانی اردوغان، ترکیه را به طور خاص و کاملی منقلب نموده است. رویایی که رویای پیوستن به اتحادیه اروپا را قربانی رویای احیای اعدام در این کشور نموده است. اینک روابط ترکیه با اسرائیل نیز دستخوش تزلزل و تنشهای دیپلماتیک شده است.

روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ شمسی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اتباع کشور خود و همه مسلمانان را فراخواند که “تا جایی که می‌توانند مسجدالاقصی را بیشتر زیارت کنند”، اسرائیل نیز از این فرمان اردوغان به خشم آمده است.

اردوغان در حضور رامی حمدالله، نخست‌وزیر فلسطین و در چارچوب یک نشست بین‌المللی درباره قدس (بیت‌المقدس) در استانبول سخن می‌گفت. او، همچون دیگر مدعوین “جنایت‌های اسرائیل” را محکوم کرد و مدعی شد که هر روز اشغال این شهر مقدس “یک توهین” به مسلمانان است.

اردوغان همچنین مسلمانان را فراخواند که از بیت‌المقدس (اورشلیم) “در برابر یهودی‌سازی محافظت کنند”. او پیش‌نویس قانون ممنوعیت پخش اذان در مسجدالاقصی را که قرار است روند تصویب آن در کنست تکمیل شود نیز محکوم کرد. طبق این طرح نمی‌توان در طول شب از بلندگوی مسجد اذان پخش کرد.

امانوئل ناهشون، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل در واکنش به اظهارات اردوغان گفت: “کسی که به‌طور منظم حقوق بشر را در کشور خود نقض می‌کند نباید به تنها دمکراسی منطقه درس بدهد.”

اما اردوغان می گوید: “چرا اسرائیلی‌ها چنین از فراخواندن به نیایش می‌ترسند؟ آن‌ها اینقدر از خود نامطمئن هستند؟”

امیرام لِوین، معاون پیشین رئیس موساد نیز در این‌باره گفت: “اردوغان ترسویی است بسیار ضعیف‌تر از آن‌چه تصور می‌شود …. مردی که اگر سیاست خارجیِ شایسته نام خود را در پیش گیرد اسرائیل به راحتی می‌تواند او را ساکت کند.”

تاکنون چندین وزیر کابینه از جمله ایوب کارا از حزب لیکود و گروهی از نمایندگان کنست، پارلمان اسرائیل، “اقتدارگرایی” و “غیرقابل پیش‌بینی” بودن رهبر ترکیه را محکوم کردند.

وزارت امور خارجه اسرائیل صبح روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت سفیر ترکیه را احضار کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com