روژی کورد: در ادامه فشارها و تحریمهای امریکا بر علیه کره شمالی، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در نخستین دیدار خود با وزرای خارجه انجمن ملل آسیای جنوبی شرقی (ASEAN)، از آنها خواست تا به قطع کمک های مالی و کاهش روابط دیپلماتیک با کره شمالی، جلوی توسعه برنامه هسته ای و موشک بالیستیک پیونگ یانگ را بگیرند.

وزیر امور خارجه امریکا، در این دیدار از وزرای این انجمن بین المللی خواست تا تحریم های سازمان ملل بر پیونگ یانگ که به منظور جلوگیری از توسعه موشک بالیستیک با کلاهک هسته ای و قابلیت رسیدن به خاک آمریکا تنظیم شده اند را کاملا به اجرا بگذارند.

تیلرسون از وزرای خارجه این کشورها خواسته است تا هر گونه کمک مالی به کره شمالی که به برنامه هسته ای و موشک های بالیستیک پیونگ یانگ کمک کند را متوقف کنند.

تیلرسون تاکید کرده است که این ده کشور باید تا زمانیکه مذاکرات مربوطه در جریان است از هر گونه ساخت‌و‌ساز و استحکام نظامی جزایر آن خودداری کنند.

مجلس نمایندگان امریکا روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، با رأی دموکرات ها و جمهوریخواهان، طرح «ممنوعیت و تجدید تحریم های کره» را که از سوی اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، پیشنهاد شده بود تصویب کرد.

هدف از این طرح تقویت تحریم ها علیه رژیم «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی است.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، حین تأکید بر تهدیدی که کره شمالی برای آمریکا و متحدانش ایجاد کرده گفت کره شمالی احتمالا در ظرف چهار سال آینده این قابلیت را پیدا خواهد کرد که خاک آمریکا را با سلاح هسته ای هدف قرار دهد.»

قبلا نیز اعلام شده بود که مقام‌های دو کشور آمریکا و چین در حال رایزنی و مذاکره در خصوص اتخاذ اقدامات شدیدتر از جانب شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه آزمایش‌های موشکی کره شمالی می باشند.

رویترز می گوید، دولت ترامپ به شدت مقامات چین را برای مهار همسایه خود تحت فشار گذاشته و هشدار داده است در صورتی که کره شمالی برنامه هسته‌ای و موشکی خود را توسعه دهد، برای مقابله با چنین رویکردی همه گزینه‌ها بر روی میز قرار دارد.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه هشتم اردیبهشت گفت که تهدید حمله از سوی پیونگ یانگ علیه ژاپن و کره جنوبی واقعی است و خواستار اقدام شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه شد، «پیش از اینکه کره شمالی دست به چنین اقدامی بزند».

آمریکا برای مقابله با تهدید کره شمالی، سامانه دفاع موشکی تاد (تحاد)که قادر به هدف قرار دادن موشک‌های بالیستیک با برد کوتاه و متوسط است را در کره جنوبی مستقر کرده است.

نگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز سه‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت، در این باره گفت: «موضع چین روشن و قاطع است. ما با استقرار سامانه تاد در کره جنوبی مخالفیم و از طرف‌های مربوط می‌خواهیم استقرار این سامانه را فوراً متوقف کنند.»

از زمان روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، کره شمالی ۹ موشک بالیسیتک را آزمایش کرد که برخی از این آزمایش‌ها ناموفق بودند.

به گزارش صدای امریکا، اهداف مهم مصوبه مجلس نمایندگان عبارتند از:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)