روژی کورد: غلامعلی خوشرو، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، طی نامه‌ای به دبیرکل این سازمان اظهارات وزیر دفاع عربستان سعودی را «غیرقانونی»، «تحریک‌آمیز»، «تهدیدی آشکار» و «اعتراف به همکاری با گروه‌های تروریستی در داخل ایران» خواند.

وی همچنین اظهارات وزیر ذفاع عربستان سعودی مبنی بر این که «هدف ما کشاندن نبرد به داخل مرزهای ایران است» را «تهدید آشکار» علیه ایران خواند.

نماینده ایران در سازمان ملل در این نامه همچنین عربستان سعودی را به «ایجاد» گروه‌های القاعده، طالبان، داعش و جبهه النصره متهم کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد سعودی، وزیر دفاع سعودی، در مصاحبه‌ای که به طور همزمان شامگاه سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶۶ شمسی از شبکه العربیه و تلویزیون سعودی پخش شد تاکید کرد که نظام ایران، سعودی را هدف اصلی خود قرار داده است.

شاهزاده محمد بن سلمان در این مصاحبه، پرسشی درباره نحوه تفاهم با ایران مطرح کرده و خاطرنشان کرد که این کشور می‌خواهد بر جهان اسلام چیره شود. او افزود منطق مقام‌های ایرانی در این سیاست، ایجاد زمینه‌ای مساعد برای ظهور مهدی منتظر است.

نماینده ایران در سازمان ملل این سخننان وزیر سعودی را که گفته است: ” کشورش قادر است در یک عملیات سریع نیروهای شیعه حوثی مورد حمایت ایران را ریشه‌کن کنند” را تهدیدی آشکار بر علیه جمهوری اسلامی ایران خواند و نوشته است: “این سخنان به معنای «پذیرش صریح همدستی» عربستان سعودی با «اقدامات تروریستی و خشونت بار در داخل ایران» از جمله کشته شدن ۹ مرزبان ایرانی است”.

خوشرو نیز در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل تاکید می‌کند که «سیاست‌های غیرمسئولانه، تحریک‌آمیز و شوم، تشویق و تامین مالی افراط گرایی در جهان و ماجراجویی‌های کوته‌بینانه و ناموفق سعودی در منطقه» از رویکرد این کشور در مقابله با ایران ناشی می شود.

در این نامه در عین حال تاکید شده که ایران «هیچ علاقه یا منفعتی در تشدید تنش در میان همسایگان» خود ندارد و «همچنان آماده گفت‌وگو و همراهی جهت تقویت ثبات در منطقه، مبارزه با خشونت افراطی بی‌ثبات‌کننده و نفی تنفر فرقه‌ای» است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)