جمعی از فعالان حقوق همجنسگرایان، دوجنسگرایان، ترنسکشوال‌ها و کوئیرهای داخل ایران، در حرکتی جمعی و با ارزش به مناسبت روز جهانی کارگر، بیانیه‌ای صادر کرده‌اند که در آن به بیان مطالبات جامعه‌ی اقلیت‌ جنسی پرداخته‌ شده است. ضروری است تا جامعه اقلیت جنسی از راه‌های گوناگون (مانند این بیانیه) به طرح مطالبات خود پرداخته و حضوری پررنگ در کنار دیگر جنبش‌های مدنی جامعه برای استحقاق حقوق خود داشته باشند. در راستای همین اهداف در این بیانیه گفته شده: “اعتراضات کارگران، زنان، معلمان، پرستاران، دانشجویان و مدافعان محیط زیست درسال‌های اخیر دستاوردهای سیاسی قابل تأملی داشته و نشان داده که جنبش‌های اعتراضی، با اتحاد، همبستگی و حمایت از یکدیگر می‌توانند با قدرت بیشتری از خواسته‌های خود دفاع کرده و گام‌های بلندتری برای تغییر وضعیت موجود به نفع خود بردارند.” همچنین با اشاره به “پیشرو” بودن جنبش اقلیت‌های جنسی در زمینه‌ی مقابله با تبعیض جنسی، جنسیت زدگی، فرهنگ مردسالار، خشونت فیزیکی و روحی-روانی علیه اقشار بدون جایگاه ‌حقوقی در جامعه ایران، در این بیانیه تاکید می‌شود که این جنبش، مدرن، انسانی، سکولار و برابری خواه است.
نویسندگان این بیانیه به درستی اشاره می‌کنند که جنبش اقلیت‌های جنسی در ایران، راه رهایی و آزادی حقیقی خود را جدا از دیگر مردم تحت ستم و دیگر جنبش‌های اعتراضی نمی‌دانند. در این راه خود را همراه و همگام با همه کسانی می‌دانند که درگیر مناسبات نابرابر و تبعیض‌آمیز وضع موجود هستند. در ادامه از شما دعوت می‌کنیم تا چهار مطالبه اصلی ذکر شده در این بیانیه را مطالعه کنید:
۱- “حقوق انسانی و پایه‌ای و شهروندی” همجنسگرایان، دوجنسگرایان، ترنسکشوال‌ها وکوئیرها به دور از هرگونه رفتار تبعیض آمیزی به رسمیت شناخته شود. هرگونه نقض حقوق انسانی از جمله مجازات اعدام، شکنجه و زندان، برخوردهای تحقیرآمیز، محروم سازی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ارزش‌گذاری بر گرایش و تمایل و رفتار جنسی، “ممنوع” شود. همه قوانین و مقررات تبعیض آمیز علیه آنها در قانون ملغی شود.
۲- همه کسانی که به خاطر “گرایش‌های جنسی” خود مورد تحقیر، توهین و فشارهایی نظیر عمل جراحی اجباری برای تغییر جنسیت قرارگرفته‌اند، باید مورد “حمایت” قرار بگیرند و امکانات لازم برای “جبران و ترمیم صدمات وارد شده روانی و جسمی” برای آنها فراهم شود.
۳- ما مبارزه همه جانبه با “پدیده هوموفوبیا (همجنسگراهراسی) ، با فرهنگ و رفتار تبعیض آمیز و رفتار خشونت‌بار با lgbtqها ” را امر و وظیفه خود می‌دانیم و برای کنار زدن این فرهنگ مُجِدانه تلاش می‌کنیم.
۴- ما مبارزه با فقر و فلاکت و بیکاری را امر خود می‌دانیم و خواهان رفاه اقتصادی برای همه اقشار جامعه از جمله lgbtqها هستیم و معتقدیم این قشر جامعه از نظر اقتصادی تحت فشار مضاعفی قرار دارد.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com