روژی کورد: امروز ۱۱ اردیبهشت، مصادف با ۱ می، روز جهانی کارگر است، حسن روحانی، رئیس جمهوری فعلی جمهوری اسلامی به این مناسبت در محل دفن خمینی، سخنرانی ای بر گزار کرد.

گروه کثیری از کارگران حاضر در محل در اعتراض به عملکرد دولت روحانی در زمینه حقوق کارگری شعارهایی در اعتراض به وضعیت کارگران در دولت روحانی سر دادند.

ازجمله شعارهایی که در این مراسم شنیده می‌شد این شعار بود که «عزا عزا است امروز، روز عزا است امروز، زندگی کارگر رو به فناست امروز».

حسن روحانی که این روزها سخت به راضی کردن مردم جهت اخذ رأی و اثبات قدرتش در برابر خامنه ای نیازمند است، وعده داد که لایحه اصلاحیه قانون کار را از مجلس شورای اسلامی پس بگیرد.

تشکل‌های رسمی کارگران در ایران می‌گویند که این لایحه در صورت تصویب، امنیت شغلی را از کارگران سلب می‌کند و این تشکل‌ها از مدت‌ها پیش نامه‌نگاری‌های فراوانی در این خصوص با دولت روحانی داشته‌اند اما تاکنون در این زمینه به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

با تغییر قانون کار، کارفرمایان، از جمله دولت، قادر خواهند شد به بهانه شرایط اقتصادی کشور، سطح دستمزدها را منجمد کنند و یا حتی کاهش دهند. در عین حال، اخراج‌های دسته جمعی صورت قانونی پیدا خواهد کرد و دولت و کارفرمایان بدون دردسر قادر به اخراج کارگران خواهند شد.

طی سه روز گذشته سه تشکل کارگری در ایران با انتشار بیانیه مشترکی به مناسبت اول ماه مه،‌ روز جهانی کارگر، خواستار افزایش حداقل دستمزد ماهانه از ۹۳۰ هزار تومان به ۴ میلیون تومان در سال جاری شدند و بر لزوم پرداخت حقوق معوقه کارگران و لغو قراردادهای سفیدامضا تاکید کردند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)