روژی کورد: کمپین فشرده انتخاباتی ایران با اولین مناظره تلویزیونی مابین شش کاندیدای در مبارزه گسترده‌ای که میتوان بعنوان رفراندومی در کشور که آیا ایرانیان احساس میکنند که توافق اتمی که سال گذشته حاصل شد، سودمند است، از آن نام برد.

بر اساس مطلبی که واشنگتن منتشر نموده است، آرای ۲۹ اردیبهشت نشان خواهد داد که دولت حسن روحانی در مواجه علیه محافظه‌کاران، رقبای اصلاح طلب، روحانیان تندرو که از جانب بنیادگرایان دینی حمایت میشوند، می‌باشد.

شورای نگهبان با نفوذ در ایران که از روحانیان ارشد و حقودانانی که توسط رهبر انتخاب میشوند در هر انتخاباتی کاندیداها را انتخاب می‌کند.

رقبای روحانی در این دوره پنج نفر میباشند که شامل محمد باقر قالیباف شهردار تهران که از تندروهای رژیم است که وزیر سابق محافظه کار ارشاد، مصطفی میرسلیم، اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهور و یک میانه رو و معاون رییس جمهور سابق مصطفی هاشمی تباع که اصلاح طلب هستند.
همچنین در لیستی که از ۱۶۰۰ نفری که نامنویسی کردند میتوان از ابراهیم رییسی نام برد که مورد اعتماد رهبر ایران علی خامنه ای است و مردی است که اکنون رقیب اصلی روحانی به شمار می‌آید هنگامیکه شورای نگهبان هفته گذشته احمدی نژاد را رییس جمهور پوپولیستی و فتنه جو را رد صلاحیت کرد.

رئیسی، روحانی ای که با سابقه خونینی یکی از چند قاضی است که در اعدامهای دسته جمعی زندانیان سال۱۳۶۷ دست داشت که به او به عنوان جانشین احتمالی خامنه‌ای اشاره شده است.

گرچه رهبر ایران سیاستهای نظامی و خارجی ایران را دیکته می‌کند اما هر کسی که در انتخابات ریاست جمهوری برنده شود به هر حال سرانجام می‌تواند نحوه تعامل تهران با جامعه جهانی و مواجه بیشتر با دولت ترامپ را تعیین کند،

انتظار میرفت مبارزه انتخاباتی برای روحانی بسیار آسان باشد زیرا او سرپرستی مذاکرات اتمی و برداشتن تحریمها علیه ایران بر عهده داشت.

اما رهبر میانه رو با بادهای مخالف در توافق ضعیف اتمی روبرو است و بسیاری از ایرانیان استاندارهای زندگیشان انگونه که انتظار داشتند، پیشرفت نکرده است.

واشنگتن پست معتقد است که، مخالفان روحانی به او به خاطر اقتصاد کند واستراتژی انفجاری او در باز کردن درها به روی سرمایه گذاران غربی، حمله میکنند.

کریم سجاد پور تحلیلگر در بنیاد کارنگی گفت تنها چیزی که مطمئنا میتوان روز بعد از انتخابات دید اینست که ایت‌الله خامنه‌ای هنوز قدرتمندترین مرد در کشور است.

شش کاندیدای ریاست جمهوری در سه مناظره شرکت خواهند کرد و اول بر روی مسائل اجتماعی تمرکز خواهند کرد و در ادامه مناظره با مسائل سیاسی و اقتصادی مطرح میشود.

طرح توافق اتمی ممکن است در هر سه مناظره بیشتر شود و این به حسن روحانی ضربه می‌زند.

کلیف کاپچان گفت روحانی در بخشی که از موفقیتهایش به حساب می‌آید ضربه میخورد.

و در همین زمینه که پاشنه آشیل روحانی است رییسی تعهد میکند که اگر انتخاب شود او فقر، بیکاری و رشوه را از بین خواهد برد.

از هر چهار نفر ایرانی یک نفر بیکار است.

رییسی ۵۶ بطور طبیعی از توده مردم بر نخواسته است او برای ایرانیانی مسن‌تر بعنوان یکی از چهار قاضی از کمیته مرگ شناخته شده است. دادگاهایی که مباشرت در اعدام ۳۰۰۰۰ نفر در سال ۱۳۶۷ که اغلبشان از اعضای سازمان مجاهدین خلق بودند، داشت.او با به سر کردن عمامه مشکی که نشان برجسته اسلام شیعی میخواهد نشان دهد که از نوادگان محمد پیامبر اسلام است..

به عنوان یک مخلوق دینی و قاضی بنیادگرا، اگر میانه‌روها و اصلاح طلبان از نامنویسی روحانی ناامید شوند میتواند برتری یابد و او را بسوی پیروزی سوق دهد.

علیرضا نادر و راند کراپ تحلیلگران مسائل ایران می‌گویند او در میان مردم ایران محبوب نیست، او کاندیدای ارجح رژیم بخصوص رهبر ایران و سپاه پاسداران است.
در یک انتخابات بسته این میتواند تفاوتهایی بوجود آورد.

بهنام بن طالبلو از موسسه دفاع از آزادی گفت بر خلاف روحانی که در سال ۱۳۹۲ از حمایت مردم برخوردار بود نه حمایت ویژه رهبر، رییسی حمایت ویژه رهبر را دارد و ممکن است باعث تقلب در انتخابات شود

انتخاب رییسی می‌تواند بالاترین خطر در مواجهه مابین ایران و آمریکا را بوجود بیاورد. روز چهارشنبه او در برنامه شبانگاهی گفتگوی تلویزیونی گفت ایالات متحده از تحریمها فقط به دلیل ترس از ایران عقب نشینی خواهد کرد.

و در ادامه گفت امروز امریکا از کلمه ایران می‌ترسد و راه حل در عقب نشینی نیست بلکه باید آنها را مجبور به تغییر رفتارشان کرد.

سوزان مالونی تحلیلگر مسائل خاور میانه در انیستیتوی بروکینز گفت اگر ما رییس جمهوری از ایران داشته باشیم که در میان شرکای کلیدی اروپایی و آسیایی‌اش با اطمینان باقی بماند لزوما ماموریت دولت ترامپ بسیار سخت و دشوار خواهد شد و اگر ما کسی مانند رییسی با سابقه رسوا و بد داشته باشیم، یک نوع تعامل متفاوت در صحنه خواهیم داشت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com