روز شنبه، نهم اردیبهشت، اعلام شد که گروهی از تفنگداران آمریکایی برای نخستین بار پس از آنکه نیروهای نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در سال ۲۰۱۴ به عملیات جنگی خود در افغانستان پایان دادند به افغانستان بازگشته و در قرارگاهی در جنوب این کشور مستقر شده‌اند.

حدود ۳۰۰ تفنگدار آمریکایی که از روز شنبه در هلمند که از مراکز اصلی کشت خشخاش است و محصولات آن برای تأمین مالی طالبان اهمیت دارد مستقر شدند در چارچوب مأموریتی مستشاری وارد افغانستان شده و قرار است به نیروهای دولتی افغانستان برای مبارزه با گروه طالبان آموزش و کمک ارائه بدهند.

خبر استقرار دوباره تفنگداران آمریکایی در هلمند یک روز پس از آن اعلام می‌شود که گروه طالبان افغانستان از آغاز عملیات بهاره خود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، روز شنبه در مراسم بازگشت تفنگداران آمریکایی به استان هلمند شرکت کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در بیانیه‌ای که روز جمعه به برخی رسانه‌ها ارسال شد، ضمن اعلام آغاز عملیات بهاره این گروه گفت که در عملیات جدید این گروه، تنها نیروهای ائتلاف غربی و مأموران امنیتی افغانستان هدف قرار خواهند گرفت.

در حدود ۸۴۰۰ نفر از نیروهای نظامی آمریکایی همراه با حدود ۵ هزار نفر از نیروهای ناتو هم‌اینک در افغانستان حضور دارند.

گروه طالبان عملیات جدید خود را با اشاره به ملا اختر منصور، رهبر پیشین این گروه که در حمله هواپیمای بی‌سرنشین آمریکا کشته شد، «عملیات منصوری» نام‌گذاری کرده است.

عملیات بهاره طالبان چند روز پس از آن اعلام می‌شود که حمله این گروه به پایگاهی نظامی در شمال افغانستان، به کشته شدن بیش از ۱۴۰ تن از نظامیان این کشور منجر شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)