روژی کورد: ژنرال جان نیکلسون، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی و بین‌المللی در افغانستان، روز دوشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۶ شمسی، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که روسیه با ارسال سلاح، از نیروهای طالبان پشتیبانی می‌کند.

وی در جریان این کنفرانس در کابل، گزارش‌ها درباره کمک‌ تسلیحاتی روسیه به شبه‌نظامیان طالبان را رد نکرد.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در این کنفرانس خبری با اشاره به گزارش‌های موجود درباره پشتیبانی نظامی روسیه از طالبان گفت، ایالات متحده آمریکا با روسیه روابط دیپلماتیک دارد و به این روابط ادامه خواهد داد، اما هر جا که اقدامات آنها مغایر قوانین بین‌المللی یا نقض استقلال سایر کشورها باشد، با آن مقابله خواهد کرد.

ژنرال نیکلسون گفت که شبه‌نظامیان طالبان از این سلاح‌ها در حمله به نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان استفاده می‌کنند. فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان این سخنان را در جریان دیدار جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا از افغانستان بر زبان آورد.
وزیر خارجه روسیه کمک تسلیحاتی کشورش به طالبان را تکذیب کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه (۲۵ آوریل) گفت، اتهام ایالات متحده مبنی بر این که مسکو کمک تسلیحاتی در اختیار شورشیان طالبان قرار می‌دهد، “بی‌اساس” است.

جان نیکلسون، همانند دیگر مقام‌های دولت آمریکا تاکنون تنها از “تاثیرگذاری منفی” روسیه در افغانستان گلایه می‌کردند.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه سخنانش، سال ۲۰۱۷ را یک سال سخت دیگر برای نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور ارزیابی کرد. او گفت، حضور نیروهای بین‌المللی دوش به دوش نیروهای افغانستان علیه تروریسم ادامه خواهد داشت.

یکی دیگر از فرماندهان ارتش آمریکا در افغانستان نیز در این کنفرانس خبری گفت، روسیه از نیروهای طالبان با پول و اسلحه، به‌ویژه سلاح‌های خودکار پشتیبانی می‌کند. به گفته او طالبان از این سلاح‌ها در ولایت‌های هلمند، قندهار و اروزگان استفاده می‌کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)