روژی کورد: دولت ترکیه به شدت از گفته‌های ترامپ در صد و دومین سالگرد کشتار ارمنیان در امپراطوری عثمانی، انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه در آواخر روز دوشنبه گفت گفته‌های آقای ترامپ حامل اطلاعات نادرست و توضیحات غلطی است که از اطلاعات آلوده‌ای که توسط گروههای ارمنی‌ در آمریکا منتقل شده است.

پرزیدنت ترامپ در گفته‌هایش از این کشتارها به نام یکی از خشن‌ترین کشتارها در قرن بیستم نام برد.

وزیر امور خارجه ترکیه از دولت ترامپ درخواست کرد از دادن اعتبار به این داستانهای یک طرفه تاریخی خوداری کند و رویکردی اتخاذ کند که به رنج و درد همه طرفها توجه کند.

از سوی دیگر، مجمع پارلمانی شورای اروپا، رسما طی قطعنامه ای، ترکیه را به دلیل سرکوب ناراضیان این کشور از زمان کودتای نافرجام سال گذشته، نقض حقوق بشر و نگرانی از بابت افزایش قدرت رجب طیب اردوغان، در فهرست تحت نظر خود گذاشت و به آنکارا اخطار داد.

ترکیه شب گذشته بدون توجه به میثاق نامه های بین المللی به اقلیم کوردستان عراق و کوردستان سوریه نیز حمله هوایی نموده است که بر اساس اخبار منتشره بیش از ۳۰ تن طی این حملات کشته و زخمی شده اند.

وزارت پیشمرگ اقلیم کوردستان عراق طی بیانیه ای این حمله را محکوم کرده و گفته است که این حملات غیرقابل قبول می باشد.

دراین قطعنامه از اخراج و بازداشت کارمندان دولتی، قضات، دادستان‌ها و دانشگاهیان، و همچنین بستن رسانه‌های مستقل و سازمان‌های غیردولتی از سوی دولت ترکیه به دنبال کودتای ژوئیه ۲۰۱۶ ابراز نگرانی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترکیه روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت با خشم به این تصمیم واکنش نشان داد و آن را نشانه اسلام‌هراسی دانست و یک «رسوایی برای این ارگان دانست که ادعا می‌کند مهد دمکراسی است».

قطعنامه مجمع پارلمانی شورای اروپا با ۱۱۳ رای موافق در برابر ۴۵ رای مخالف به تصویب رسید. شورای اروپایی از ترکیه خواسته است تا فورا وضعیت اضطراری در این کشور را لغو و قانونگذاران و روزنامه‌نگاران را آزاد کند.

سازمان ملل متحد قبلا نیز دولت ترکیه را متهم کرد که در جریان حمله به جدایی طلبان کرد (عمدتا گروه پ کا کا) در جنوب شرقی این کشور، حقوق بشر را زیر پا گذاشته است. بنابر گزارش این سازمان که روز جمعه منتشر شد بسیاری افراد در این منطقه ناپدید شده اند و مواردی از شکنجه شهروندان مشاهده شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)