روژی کورد: پس از حمله روز اول اردیبهشت ۱۳۹۶ طالبان به یک پایگاه ارتش افغانستان، کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان روز دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ شمسی، در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری این کشور با استعفای عبدالله حبیبی، وزیر دفاع و ژنرال قدم شاه شهیم، فرمانده ارتش موافقت کرده است.

طی این حمله بیش از ۳۰۰ تن کشته و زخمی شدند. بیش از ۱۴۰ سرباز در حمله طالبان به پایگاه سپاه ۲۰۹ شاهین در منطقه دهدادی ولایت بلخ افغانستان کشته شدند. بیش از ۱۶۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

عبدالله حبیبی از افراد نزدیک به محمد اشرف‌غنی و قدم شاه شهیم از وابستگان به عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان بود.

همزمان با این رویداد، عده‌ای در اعتراض به عملکرد دولت در برابر حملات روز جمعه طالبان دست به تجمع اعتراضی در برابر کاخ ریاست جمهوری افغانستان زده و خواهان استعفای مقامات مسئول شدند.

این دومین حمله در ماه‌های اخیر به تأسیسات نظامی و امنیتی افغانستان است. در اوایل مارس گروه “دولت اسلامی” (داعش) به بیمارستان نظامی کابل حمله کرد، ۴۹ نفر را کشت و ۷۶ نفر را زخمی کرد.

طی این حمله، شبه‌نظامیان به یونیفورم‌های پلیس ملبس شده و بعد از نفوذ به پایگاه یادشده حمله را آغاز کردند.
مقر واحد ۲۰۹ شاهین ارتش افغانستان در چند کیلومتری مزارشریف، مرکز ولایت بلخ قرار دارد.

به گفته خیراندیش، نیروهای طالبان با مدارک ساختگی در سه خودروی نظامی وارد پایگاه شده و به ورودی آن موشک شلیک کردند.

تعداد مهاجمان ۱۰ تن اعلام شده و گفته می‌شود که در زمان حمله، پرسنل پایگاه مشغول اقامه نماز جمعه در مسجد داخل پایگاه بودند.

طالبان مدعی شده که شمار کشته‌ها و زخمی‌شدگان به ۵۰۰ تن می‌رسد. این گروه همچنین می‌گوید، ۴ تن از مهاجمان سربازان این پایگاه بودند و از پایگاه و اماکن و تاسیسات آن اطلاع دقیقی داشتند.

مزارشریف محل استقرار اردوی مشاوران نظامی ارتش آلمان است. خبرگزاری آلمان می‌نویسد که هیچ سرباز آلمانی در این حمله آسیب ندیده است.

۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی، وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده است که در عملیاتی علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان، بزرگترین بمب غیراتمی خود را به کار برده است.

شمار کشته شدگان گروه تروریستی “داعش” در افغانستان، در جریان پرتاب بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا در این کشور به شدت افزایش یافته و سه برابر شماری است که در ابتدا اعلام شده بود. مقامات افغانستان ابتدا اعلام کرده بودند که در جریان این حمله ۳۶ نفر کشته شده‌اند.

شمار کشته شدگان پرتاب بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا بر شبکه‌ای از راه‌های زیرزمینی “داعش” در افغانستان به بیش از ۹۰ نفر رسیده است.

اسماعیل شینوری، فرماندار اچین در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت این بمب تاکنون ۹۲ کشته برجای گذاشته است. ننگرهار ولایتی است که این بمب در آن بر مواضع “دولت اسلامی” پرتاب شده است.

گرچه “دولت اسلامی” مخفی‌گاه‌های خود را در نزدیکی مکان زندگی غیرنظامیان می‌سازد، اما تاکنون از کشته شدن غیرنظامیان منطقه خبری اعلام نشده است. اسماعیل شینوری تضمین کرد که در جریان حمله آمریکا به “دولت اسلامی” هیچ یک از غیرنظامیان و همچنین نظامیان ارتش افغانستان کشته نشده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)