روژی کورد: در پی مرگ یکی از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در شرق اوکراین، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه ۳ اردیبهشتماه ۱۳۹۶ شمسی، با پیترو پوروشنکو به صورت تلفنی با رئیس جمهور اوکراین گفت‌وگو کرد.

ناظر آمریکایی‌الاصل سازمان امنیت و همکاری اروپا صبح روز یکشنبه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، در شرق اوکراین و در اثر برخورد خودروی آنها با مین ضد تانک جان خود را از دست داد. دو ناظر دیگر در این حادثه زخمی شدند که یکی از آنها شهروند آلمان است.

یکی از سخنگویان وزیر خارجه آمریکا در اینباره گفته است که در این گفت‌وگوی تلفنی، تیلرسون به پوروشنکو گفته است، واشنگتن به بهبود مناسبات خود با مسکو علاقمند است، اما نقش روسیه در درگیری‌های اوکراین مانع چنین کاری است.

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی خود با رئیس جمهور اوکراین بار دیگر بر پشتیبانی واشنگتن از تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین تاکید کرده است. تیلرسون همچنین گفته که تا زمانی که مسکو شبه‌جزیره کریمه را به اوکراین بازپس نداده و به تعهدات خود در چارچوب موافقت‌نامه صلح مینسک عمل نکند، تحریم‌ها علیه روسیه ادامه خواهد یافت.

حدود ۶۰۰ ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا از سال ۲۰۱۴ برای نظارت بر آتش‌بس میان نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق این کشور مستقر شده‌اند. با وجود این، آتش‌بس در طول نزدیک به سه سال اخیر بارها نقض شده است.

همچنین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواستار توضیح فوری درباره مرگ ناظر بین‌المللی در شرق اوکراین شد. خانم مرکل روز یکشنبه در برلین گفت، طرفین درگیر در اوکراین باید هر چه زودتر توضیح دهند که این حادثه غم‌انگیز چگونه رخ داده و چه کسی مسئولیت آن را بر عهده دارد.

صدراعظم آلمان نیز همانند وزیر امور خارجه آمریکا خواستار رعایت کامل آتش‌بس در شرق در چارچوب موافقت‌نامه صلح مینسک شد.

در حال حاضر ایالات متحده امریکا و روسیه بر سر مسائلی از قبیل سوریه و اکراین با یکدیگر اختلاف شدید دارند که این اختلافات پس از روی کار آمدن ترامپ، بیشتر نیز شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)