روژی کورد: شورای امنیت سازمان ملل، روز پنج‌شنبه، ۳۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ شمسی، آخرین آزمایش موشکی کره شمالی را «شدیدا» محکوم کرد.

ریاست کنونی شورای امنیت سازمان ملل بر عهده آمریکاست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در بیانیه این شورا آمده است که “پاسخ به «بحران» موشکی کره شمالی می‌تواند «اقدامات مهم دیگر از جمله تحریم جدید» باشد.”

بنا بر این گزارش، بیانیه مورد نظر آمریکا پس از آن مورد موافقت همگان قرار گرفته که عبارت مورد نظر روسیه درباره لزوم رسیدن به راه حلی صلح‌آمیز «از راه دیالوگ و گفت‌وگو» در متن بیانیه گنجانده شده است.

اعضای این شورا همچنین با اتفاق نظر به پیونگ‌یانگ هشدار دادند که «رفتار شدیدا بی‌ثبات‌کننده‌اش» می‌تواند به وضع تحریم‌هایی جدید منجر شود.

نیکی هیلی، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل، روز پنج شنبه در ادامه واکنش شورای امنیت تاکید کرد که «هیچ یک از اعضای شورا نمی‌خواهد کره شمالی به آزمایش یا پرتاب موشک جدید دست بزند».

چو ریونگ هائه، دومین مقام بلندپایه در کره شمالی در یک سخنرانی در پیونگ‌یانگ که توسط تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، تهدید کرد که حمله احتمالی اتمی آمریکا را با پاسخی مناسب تلافی خواهد کرد.

او این سخنان را کمی پیش از شروع یک رژه بزرگ نظامی اظهار کرد که به مناسبت فرا رسیدن صدوپنجمین زادروز کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی برگزار شد.

چو ریونگ هائه می‌گوید، کشورش آماده است “جنگی کامل را با جنگی کامل پاسخ دهد.”

وی خطاب به آمریکا گفت: «ما آماده‌ایم، به هر حمله هسته‌ای با یک حمله اتمی به روش خودمان پاسخ گوییم.»

وزیر خارجه روسیه در روز دوشنبه، ‌۲۸ فروردین، ابراز امیدواری کرده بود که واشینگتن درباره کره شمالی «یک‌جانبه» عمل نکند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای لاوروف گفت که اگر سخنان اخیر معاون رئیس جمهور آمریکا به معنی در پیش گرفتن روشی «یک‌جانبه» علیه کره شمالی باشد، آن گاه «این مسیری بسیار پرخطر خواهد بود».

ساعاتی پیش از این سخنان وزیر امور خارجه روسیه، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، هشدار داده بود که «دوران صبر استراتژیک» ایالات متحده درباره کره شمالی «به پایان رسیده است».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com