http://www.rojikurd.net/fa/%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D9%81-%D9%85%D9%86%D8%B2%D9%84-%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF%DB%8C-%D9%86%DA%98%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%B4%D8%AF%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7/روژی کورد: بر اساس گزارشهای منتشره از همان نخستین ساعت اعلام نامزدهایی که صلاحیتشان را شورای نگهبان تأیید کرد، پلیس تهران در اکثر میدان‌های اصلی و خیابان‌های تهران پایتخت مستقر شده است.

به گزارش رسانه‌ها و برپایه تصاویر منتشر شده، نکته جالب توجه در این پلیس نمودن اوضاع تهران، حضور گسترده نیروهای امنیتی مقابل در خیابان‌های اطراف منزل محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران است. به نظر می‌رسد مقام‌های امنیتی، نگران اعتراض‌های خیابانی هواداران او باشند.

شامگاه گذشته شورای نگهبان لیست باصلاحیت‌ها را به وزارت کشور ابلاغ کرد: حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، ابراهیم رئیسی، محمداقر قالیباف، مصطفی هاشمی طبا و مصطفی میرسلیم کاندیداهای باصلاحیت هستند. محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی ناصالح تشخیص داده‌ شده‌اند.

محمود احمدی نژاد و معاونش در دوره ریاست‌جمهوری، توسط شورای نگهبان، رد صلاحیت شدند.

این در حالیست که محمود احمدی‌‌نژاد و حمید بقایی هنوز واکنشی به رد صلاحیتشان نشان نداده‌اند. چهارشنبه ۳۰ فروردین گروهی از طرفداران آن‌ها در «سایت دولت بهار» نامه‌ای سرگشاده به شورای نگهبان منتشر کرده بودند:«متأسفانه به مرورِ زمان عمده‌ تفسیرها و تلقی‌ها از جایگاه شورای نگهبان به سمتی رفته است که تأیید و رد صلاحیتِ کاندیداها به عنوانِ ابزاری جهتِ چیدمانِ صحنه‌ی انتخابات طبقِ منافع و مصالحِ جریاناتِ سیاسیِ حاکم دیده شود.»

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، روز پنج‌شنبه، ۳۱ فروردین، از دادگستری ها و دادسراهای کل کشور خواست با کسانی که به گفته او «در توهم فتنه‌گری هستند» مقابله کنند تا «برخی نتوانند آرای فاسدشان را علیه نظام پیش ببرند».

کارشناسان سیاسی مسائل ایران، این هشدارها را حاکی از نگرانی فزاینده از تکرار اعتراضات سال ۸۸ باشد که ماه‌ها به طول انجامید و ایران را در صدر اخبار جهان قرار داد.

وی همچنین از مقامات قضایی خواست که با همکاری نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی «نگذارند عده‌ای آرای مردم را تصاحب کرده یا فتنه‌گری و اغتشاش کنند».

لاریجانی در عین حال با اشاره به همین اعتراض‌ها در سال ۸۸ گفت که «بعید می‌دانم فتنه‌گران بخواهند مسیر فتنه ۸۸ را تجربه کنند»، اما «نباید توجه و احتیاط را از دست داد».

وی همچنین با تاکید بر این که ممکن است «دشمنان هوس کنند» در انتخابات «ضربه ای به نظام وارد کنند» افزود که «لذا همه باید آماده باشیم… که هیچ فضا و جایی برای این چنین شیطنت‌هایی باقی نگذارند».

این نگرانیها با تشدید بیماری علی خامنه ای و احتمال کودتا پس از مرگ وی، بیش از پیش افزایش یافته است.

پیش از این عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران نیز روز چهارشنبه ۳۰ فروردین نسبت به برگزاری هرگونه «تجمع» و « فراخوان» پس از اعلام احراز صلاحیت‌ها هشدار داده و گفته است، با این گونه تجمع‌ها برخورد خواهد شد.

وی بدون اشاره به نام شخص و یا اشخاص خاصی گفته بود: «عده‌ای فکر می‌کنند می‌توانند حوادث تلخ سال ۸۸ را تکرار کنند، دستگاه قضایی و سایر مسؤولان اجازه نخواهند داد عده‌ای برای برهم زدن امنیت کشور و انتخابات، تلاش‌های واهی کنند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com