روژی کورد: زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه‌ی آلمان در سفر خود به بغداد که روز چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی، صورت گرفت، درخواست مقامات این کشور را مبنی بر افزایش کمک‌های نظامی به عراق رد کرد و گفت که پیروزی بر “دولت اسلامی” تنها از طریق نظامی ممکن نیست.

به گزارش دویچه وله، گابریل در برابر قول داد که ارتش آلمان به آموزش نظامی پیشمرگه‌های کورد در اقلیم کوردستان برای مبارزه با گروه تروریستی داعش ادامه دهد. در این راستا در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰ تن از کادر متخصص آموزش نظامی این کشور در منطقه‌ی اربیل پایتخت اقلیم کوردستان مستقر هستند.

وزیر خارجه‌ی آلمان در بغداد گفت که دولت عراق برای مبارزه با تروریست‌های “داعش” باید ابتدا اصلاحات اقتصادی انجام دهد و با سرمایه‌ی نیم میلیارد یورویی‌ای که آلمان در اختیار این کشور قرار داده، به اقدامات اساسی دست بزند.

گابریل تاکید کرد که ابتدا باید ظرفیت‌های اقتصادی این کشور نفت‌خیز مورد استفاده قرار گیرد. وزیر امور خارجه‌ی آلمان، سپس به اعتبار نیم میلیارد یورویی آلمان که از ۲ سال پیش در اختیار بغداد گذاشته شده، اشاره کرد و گفت که “حتی یک یورو از این اعتبار در این مدت” در بازسازی کشور سرمایه‌گذاری نشده است.

او هم‌چنین از دولت عراق خواست، برنامه‌های پیاده‌ کردن اصلاحات اقتصادی را “هر چه‌زودتر” آغاز کنند تا زمینه‌ی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این کشور فراهم آید. وزیر امور خارجه‌ی آلمان تاکید کرد: «در این‌جا کسانی وجود دارند که حضور دائمی نیروهای امنیتی خارجی در کشورشان را تا حدودی به عنوان اشغال آن ارزیابی می کنند.»

وزیر امور خارجه‌ی آلمان هم‌چنین به اهمیت کمک‌های آمریکا در بازسازی عراق اشاره کرد و گفت: «جنگ عراق که در سال ۲۰۰۳ از سوی آمریکایی‌ها آغاز شد، مغایر با قوانین بین‌المللی بود.» او یادآور شد که “عامل اصلی بسیاری از مشکلات کنونی، همین جنگ بوده است”.

در حال حاضر آمریکا، پس از آلمان، یکی از مهم‌ترین کشورهایی است که میلیاردها دلار برای اجرای اصلاحات اقتصادی در اختیار عراق گذاشته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com