صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی از مقامات قضایی و امنیتی کشور خواست، هماهنگ با دادستان کل، با «فتنه» و «اغتشاش‌های» احتمالی در انتخابات برخورد کنند.

روژی کورد: به گزارش خبرگزاری صداوسیما، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، روز پنج‌شنبه، ۳۱ فروردین، از دادگستری ها و دادسراهای کل کشور خواست با کسانی که به گفته او «در توهم فتنه‌گری هستند» مقابله کنند تا «برخی نتوانند آرای فاسدشان را علیه نظام پیش ببرند».

کارشناسان سیاسی مسائل ایران، این هشدارها را حاکی از نگرانی فزاینده از تکرار اعتراضات سال ۸۸۸ باشد که ماه‌ها به طول انجامید و ایران را در صدر اخبار جهان قرار داد.

وی همچنین از مقامات قضایی خواست که با همکاری نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی «نگذارند عده‌ای آرای مردم را تصاحب کرده یا فتنه‌گری و اغتشاش کنند».

لاریجانی در عین حال با اشاره به همین اعتراض‌ها در سال ۸۸ گفت که «بعید می‌دانم فتنه‌گران بخواهند مسیر فتنه ۸۸ را تجربه کنند»، اما «نباید توجه و احتیاط را از دست داد».

وی همچنین با تاکید بر این که ممکن است «دشمنان هوس کنند» در انتخابات «ضربه ای به نظام وارد کنند» افزود که «لذا همه باید آماده باشیم… که هیچ فضا و جایی برای این چنین شیطنت‌هایی باقی نگذارند».

این نگرانیها با تشدید بیماری علی خامنه ای و احتمال کودتا پس از مرگ وی، بیش از پیش افزایش یافته است.

پیش از این عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران نیز روز چهارشنبه ۳۰ فروردین نسبت به برگزاری هرگونه «تجمع» و « فراخوان» پس از اعلام احراز صلاحیت‌ها هشدار داده و گفته است، با این گونه تجمع‌ها برخورد خواهد شد.

وی بدون اشاره به نام شخص و یا اشخاص خاصی گفته بود: «عده‌ای فکر می‌کنند می‌توانند حوادث تلخ سال ۸۸ را تکرار کنند، دستگاه قضایی و سایر مسؤولان اجازه نخواهند داد عده‌ای برای برهم زدن امنیت کشور و انتخابات، تلاش‌های واهی کنند.»

کارشناسان معتقدند، سخنان وی به صورت ضمنی به احمدی نژاد اشاره دارد که با وجود توصیه مستقیم علی خامنه ای به کاندید نشدن وی، نام نویسی کرده است.

مهلت شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه پایان می یابد، اما این مهلت قابل تمدید است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com