روژی کورد: بنا بر گزارش وزارت آثار باستانی مصر، گروهی از باستان‌شناسان در مصر موفق شدند هشت مومیایی به جای مانده از زمان فراعنه را که در تابوت‌هایی چوبی و پر نقش و نگار در یک مقبره قرار داشتند، کشف کنند. همراه این مومیایی‌ها نزدیک به هزار مجسمه و شیء از جنس خاک رُس نیز کشف شده‌اند.

این مقبره در گورستان باستانی “ذراع ابو النجا” در نزدیکی “دره پادشاهان” قرار داشته است. احتمال می‌رود که این گورستان در دوران مصر باستان، گورستانی شاهانه برای دودمان هفدهم بوده است.

احتمال دارد مقبره کشف شده متعلق به یکی از صاحب‌منصبان بلندپایه دودمان هجدهم مصر بوده که از جمله سمت قضاوت را بر عهده داشته است. به گفته وزیری چند صد سال بعد در دوران فرمانروایی دودمان بیست و یکم مصر چند مومیایی دیگر درون این مقبره قرار داده شده‌اند. باستان‌شناسان احتمال داده‌اند که این مومیایی‌ها در آن زمان از قبرهایی بیرون آورده شدند که مورد دستبرد غارتگران قرار گرفته بودند.

سرپرست این گروه باستان‌شناسی به خبرگزاری فرانسه گفته است که کاوشگران تا بدین‌جا هشت مومیایی و ده تابوت پیدا کرده‌اند. به گفته مصطفی وزیری این مقبره حدود ۳۵۰۰ سال قدمت دارد و متعلق به دورانی است که توتان‌خامون بر مصر فرمانروایی می‌کرده است؛ یعنی در فاصله سال‌های ۱۳۳۲ تا ۱۳۲۳ پیش از میلاد مسیح.

خالد العنانی، وزیر آثار باستانی مصر کشف این مقبره باستانی را دستاوردی مهم دانسته و به خبرنگاران گفت، یافتن این حجم زیاد از گنجینه‌های ارزشمند در این مقبره برای همه غافلگیرکننده بوده است.

به گفته این وزارتخانه، باستان‌شناسان همچنین موفق به کشف دو ورودی در این قبر شده‌اند که به قبرهای دیگر راه دارند و اینک باید مورد کاوش قرار بگیرند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com