روژی کورد: جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، در آغاز سفر خود به منطقه خاورمیانه دوشنبه شب، ۲۸ فروردین‌ماه، ابتدا راهی عربستان سعودی شد.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه سفر دوره‌ای خود را به خاورمیانه که شامل عربستان، مصر، اسرائیل، قطر و جیبوتی می‌شود، آغاز می‌کند.

در این بیانیه آمده است، وزیر دفاع بر تقویت ائتلاف‌های نظامی اصلی آمریکا تاکید کرده و به بررسی همکاری برای نابودی گروه‌های تروریستی خواهد پرداخت.

براساس این بیاینه، این سفر از ۱۸ تا ۲۳ آوریل ادامه خواهد داشت و قرار است با ناتانیاهو نیز دایدا داشته باشد.

آن گونه که خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده، ژنرال متیس در این سفر علاوه بر عربستان سعودی به اسرائیل، مصر، قطر و جیبوتی نیز سفر خواهد کرد تا راه‌های مقابله با اسلام افراطی را با متحدان قدیمی و جدید آمریکا بررسی کند.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، پیشتر اعلام کرده بود که جیمز متیس در این سفر «روش‌های نبرد با سازمان‌های تروریستی تندرو» را با رهبران منطقه در میان می‌گذارد.

آسوشیتدپرس گزارش داده است که دولت دونالد ترامپ، همکاری‌های اطلاعاتی و نظامی با ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه شبه نظامیان حوثی شیعه‌مذهب مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را در نظر دارد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین از منتقدان اصلی نقش و عملکرد جمهوری اسلامی در منطقه است.

او پیشتر در تماسی تلفنی با همتای سعودی خود، از «جلوگیری از مداخله ایران در منطقه» حمایت کرده و در موضعی جداگانه جمهوری اسلامی را «بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان» نامیده بود.

تقریبا همزمان با ژنرال متیس، مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا نیز به شرق آسیا سفر کرده تا اقدامات منطقه‌ای علیه کره شمالی را ساماندهی کند و به متحدان آمریکا از جمله ژاپن و کره جنوبی اطمینان دهد که دولت ترامپ در کنار آنهاست.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در اولین بخش از سفر خود به کشورهای شرق دور به کره جنوبی رفت و با سربازان و افسران آمریکائی مستقر در کره جنوبی دیدار کرد.

اما ساعاتی پیش از فرود هواپیمای آقای پنس در فرودگاه سئول، کره شمالی موشک دیگری پرتاب کرد که به گفته وزارت دفاع کره جنوبی «تقریبا بلافاصله سرنگون شد.»

جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «پرزیدنت ترامپ و تیم نظامی او از آزمایش موشکی ناموفق کره شمالی آگاهند.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، با اشاره به تنش ها در سراسر جهان گفت اتحاد واشنگتن و سئول استوارتر از پیش شده است. آقای پنس افزود «با موقعیت پر تنشی در سراسر دنیا روبرو هستیم اما این امر در کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام بیشتر صادق است. با این حال اطمینان می دهم که با رهبری پرزیدنت ترامپ، واشنگتن از عزم و اراده ویژه ای برخوردار شده و تعهد ما به این اتحاد تاریخی نیز هیچگاه تا به این حد نبوده است.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)