روژی کورد: بنا بر اعلامیه کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک روز بعد از اعلام نتیجه همه‌پرسی تغییر قانون اساسی با رجب طیب اردوغان، همتای خود در ترکیه تلفنی گفت‌وگو کرد و پیروزی او را در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی تبریک گفت.

کاخ سفید می‌گوید ترامپ و اردوغان با یکدیگر درباره حمله موشکی چهارم آوریل آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه، ضرورت برکناری بشار اسد و مبارزه با گروه دولت اسلامی (داعش) نیز صحبت کردند.

انتشار خبر تبریک گفتن ترامپ به اردوغان در حالیست که شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید قبلا گفته بود:«یک هیأت بین‌المللی در ۱۰ تا ۱۲ روز آینده گزارش‌اش را درباره نحوه برگزاری همه‌پرسی منتشر می‌کنیم. ما تا آن انتشار این گزارش صبر می‌کنیم و در کار ناظران بین‌المللی دخالت نمی‌کنیم.»

دولت آلمان نزدیکی آرای مخالفان و موافقان در همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه را نشانه وجود شکاف‌های عمیق در این کشور ارزیابی کرده است.

صدراعظم و وزیر خارجه آلمان در بیانیه مشترکی خواستار گفت‌وگو و تعامل میان همه نیروهای سیاسی و اجتماعی در ترکیه شدند. این بیانیه به مناسبت برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه صادر شده است.

بر اساس نتایج رسمی همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه موافقان این تغییرات با ۵۱,۴ درصد آرا پیروز شده‌اند.

با تغییرات مورد نظر اردوغان و حامیانش پست نخست‌وزیری در ترکیه حذف و به رئیس جمهور اختیارات گسترده‌ای داده می‌شود. شماری از سیاستمداران آلمانی و اروپایی معتقدند با این تغییرات عضویت احتمالی ترکیه در اتحادیه اروپا منتفی خواهد بود.

اردوغان سیستم ریاستی را با کشورهایی چون فرانسه و آمریکا مقایسه کرده و آن را عامل افزایش ثبات خوانده است. منتقدان می‌گویند با تغییرات مورد نظر اردوغان، تفکیک قوا و نظارت بر نهاد قدرتمند ریاست جمهوری برخلاف فرانسه و آمریکا از میان می‌رود و زمینه برقراری یک دیکتاتوری فردی برای سالیان طولانی فراهم می‌شود.

دو حزب اپوزیسیون این کشور، حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) و حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP)، نتایج این همه پرسی را مورد تردید دانسته و عنوان می کنند که در این انتخابات تقلب روی داده است.
آنگلا مرکل صدراعظم و زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان در بیانیه مشترکی تاکید کرده‌اند که اکثریت شکننده‌ی موافقان تغییر نظام پارلمانی به ریاستی مسئولیت سنگینی بر دوش دولت ترکیه و شخص رئیس جمهور، رجب طیب اردوغان، می‌گذارد.
بنا به گزارش دویچه وله،دولت آلمان تصریح کرده که انتظار دارد دولت ترکیه با توجه به رقابت‌های تنگاتنگ روزها و هفته‌های گذشته “گفت‌وگوهای محترمانه‌ای” را با تمام نیروهای سیاسی و اجتماعی در این کشور در دستور کار خود قرار دهد.
با توجه به پیروزی شکننده‌ی اردوغان و حامیان اصلاح قانون اساسی، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و یوهانس هان کمیسر اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی اعلام نظر نهایی درباره رفراندوم ترکیه را به دریافت گزارش ناظران بین‌الملی موکول کرده‌اند.

کمیسیون اروپا با صدور بیانیه‌ای از آنکارا خواسته است برای تغییر قانون اساسی ترکیه از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در پی اجماع گسترده‌‌تری باشد. این بیانیه خواهان پایبندی دولت اسلام‌گرای ترکیه به حقوق بشر شده است.

در این بیانیه نیز مانند بیانیه دولت آلمان با توجه به نتیجه نزدیک همه‌پرسی و تغییرات عمیق قانون اساسی، از مقام‌هایی ارشد ترکیه خواسته شده “به دنبال بیشترین اجماع ممکن در سطح ملی” برای این تغییرات باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)