ماف نیوز: مرگ و یا مجروحیت هفت کولبر در اثر حوادث غیر طبیعی و شلیک نیروهای انتظامی، نارضایتی خانواده ها را در پی داشت.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، سحرگاه ۲۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۶ خورشیدی، کولبری ۲٠ ساله به نام «نظیر اداک» از اهالی روستای ژیوار هورامان در تعقیب و گریز نیروهای انتظامی دچار حادثه شده و جان باخت.

تلگرام ماف نیوز
خبرنگار ماف نیوز در هورامان گفت: نظیر اداک حوالی ساعت چهار بامداد در گردنه ته ته در مسیر مریوان – پاوە به دلیل سقوط از صخره ها فوت کرده و جسد نامبرده اینک در سردخانه پزشکی قانونی مریوان می باشد. سقوط وی در پی تعقیب و گریز از سوی نیروهای انتظامی روی داده است.

روز ۲۶ فروردین هم در سردشت به کولبران شلیک شد و در اثر آن یک کولبر به نام «احمد مام قادری دوله بی» کشته شده و پنح تن هم زخمی شدند.

آخرین گزارشات رسیده در رابطه با کولبران زخمی بیوران سردشت حاکی از آن است که این پنج تن با وضعیت وخیم در بیمارستان «قلادزی» در اقلیم کردستان تحت مراقبت هستند‌. نیروهای انتظامی ایران، احازه انتقال آنان به مراکز درمانی ایران را نداده بودند.

اسامی کولبران زخمی منتقل شده به بیمارستان قلادری، «کریم زینالی» از اهالی سارکه، «محمود حمزه ای» فرزند قادر از اهالی بیوران با مجروحیت از ناحیه پا، «وریا مام ابراهیمی» از اهالی ربط، «رحمت» از اهالی بیوران و «سیامند» ۱۸ ساله از اهالی آلان سردشت مجروحیت در ناحیه سینه، میباشد.

در هنگام درگیری میان مردم سردشت و نیروهای مذکور بر سر انتقال این کولبران به بیمارستان، هنگ مرزی، این افراد را «وابسته به ضد انقلاب» خوانده بود.

در همان روز یعنی روز شنبه ٢۶ فروردین ١٣٩۶ خورشیدی، «عقاب‌های زاگرس» طی عملیاتی، یکی از مقام‌های ارشد نظامی ایران به نام سرگرد پاسدار «مهدی سلماسی» را در شهر پیرانشهر از پای درآوردند.

وبلاگ «عقاب‌های زاگرس» طی انتشار خبری اعلام کرد که این پاسدار ایرانی در کشتار کُردها و اذیت و آزار کاسبکاران و کولبران کُرد دست و نقش اصلی داشته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)